Eager to fire President Meta, the Committee of Inquiry starts work on the day off

Eager to fire President Meta, the Committee of Inquiry starts work on the day off

10:33, 08/05/2021
A+ Aa A-

The Socialist majority seems in a hurry to fire Albanian President Ilir Meta as the parliamentary Committee of Inquiry that will investigate possible violations of the Constitution from the President will start its work today, despite being a day off.

The Committee was voted on Friday in the parliament with 96 votes in favor and 6 against.

The first meeting of the newly created Committee will take place on Saturday at 11:00.

It is understood the meeting will take place at the parliament chairmanship seat under the lead of the Committee chairman Alket Hyseni and deputy chairman Myslim Murrizi from the so-called new parliamentary opposition.

For a month, the Committee of Inquiry will review all arguments offered by the Socialist Party for the dismissal of the President of the Republic. The motion for the dismissal of the President must be voted by two thirds of the Members of the Parliament.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shqiptari08/05/2021 13:02

ME TE GJITHA KETO FAKTE DEL QARTE NEN DRITEN E DIELLIT QE SPAK NUK KA QENE, NUK ESHTE DHE NUK DO TE JETE KURRE NJE STRUKTURE KUNDER KRIMIT DHE KORRUPSIONIT, POR NJE PJESE AKTIVE MBROJTESE E NARKO-ORGANIZATES SE STRUKTURUAR KRIMINALE "RILINDJA"! SPAK I DHA FITOREN NE TAVOLINEN E KRIMIT SATRAPIT TE SURRELIT. POR DARDHA E KA BISHTIN MBRAPA! KETE TA DIJE MIRE E GJITHE BOTA DEMOKRATIKE! SHBA, BE DHE OSBE/ODIHR TI SHQYEJNE SYTE MIRE PERPRA KETIJ KRIMI TE TMERRSHME ZGJEDHOR DHE TE NDALE SA NUK ESHTE VONE AKTIVITETIN E KESAJ ORGANIZATE TE STRUKTURUAR KRIMINALE! ATA DUHET TE NDERHYJNE SOT SEPSE NESER DO TE JETE TEPER VONE JO VETEM PER SHQIPERINE POR PER TE GJITHE DEMOKRACINE EVROPIANE! PSE TE MOS I FITOJE NESER ZGJEDHJET DUKE I VJEDHUR EDHE MACRON NE FRANCE? PSE TE MOS I FITOJNE ZGJEDHJET DUKE PERDORUR GRUPET MAFIOZE DHE KRIMINALE NE ITALI? NE GREQI? NE GJERMANI? NE SPANJE? NE HOLLANDE? NE BELGJIKE? NE DANIMARKE? NE SUEDI? NE HUNGARI? AUSTRI? BULLGARI? POLONI? CEKI? SLLOVAKI? ETJ. ETJ, ETJ. E KUSH NE SHBA, NE EVROPE DHE NE BOTE NUK E DO PUSHTETIN PER NJE KOHE SA ME TE GJATE??? JA SHEMBULLI SE SI MUND TE MASAKROHEN ZGJEDHJET E LIRA, TE NDERSHME DHE DEMOKRATIKE MU NE MES TE EVROPES!!! E DUHET TE HESHTIN MË SHBA, BE, UK DHE OSBE???!! NESE KY KRIM ZGJEDHOR NUK NDESHKOHET SOT SHUME RENDE NGA FAKTORI NDERKOMBETAR, ATEHERE DO TE JETE NJE PRECEDENT SHUME I RREZIKSHEM PER TE GJITHE BOTEN DEMOKRATIKE!

t08/05/2021 12:12

Keta nuk jane limona te shtrydhur nga rama,por plehra te pariciklueshme. Perhundesh do ju dale o ndyresira,nuk do arrini kurre tja hiqni vemendjen publikut nga zgjedhjet e manipuluara,sepse predidentit do ti hani veç m....

Shto koment

Denonco