Vjedhja e të dhënave personale/ Socialistët e konsiderojnë si votues të tyre të sigurtë shefin e SPAK

Vjedhja e të dhënave personale/ Socialistët e konsiderojnë si votues të tyre të sigurtë shefin e SPAK

20:11, 11/04/2021
A+ Aa A-

Botimi në Lapsi.al i grabitjes së të dhënave personale që qytetarët dorzojnë në institucionet shtetërore, për arsyet e saj elektorale nga Partia Socialiste ka nxitur zemërimin e kundërshtarëve të saj demokratë. Vetëm pak orë pasi u botuan emrat e disa qytetarëve të njohur, numrat e kartave të identitetit dhe numrat e celularëve të të cilëve kanë përfunduar në kompjuterat e rilindjes, Enkelejd Alibeaj e quajti këtë një shkelje të besimit të qytetarëve ndaj shtetit.

“Përdorimi i databazës së e-Albania nga Edi Rama dhe zyrtarë të PS-së përbën vepër penale. Për këtë PD po përgatit një padi që do ta dorëzojë në SPAK.

Por ironia e fatit është se ku do dorëzohet kjo padi….

Vetë shefi i SPAK është dyfish në konflikt interesi në këtë histori. Sepse Arben Kraja është njëri nga 910 mijë qytetarët e Tiranës të cilëve u janë vjedhur të dhënat personale. Në kompjuterit e socialistëve gjendet numri i tij i telefonit, vendlindja, qendra ku voton, numri i ID, si edhe vendi ku punon (shiko tabelat poshte te dala nga zyrat e PS).

Por, historia nuk përfundon këtu. Si njeriu që monitoron prokurorin e fortë nga i cili duhet ti shkonin shtatë politikanëve, Pra i famshmi ‘patronazhist” i tij, quhet Ermal Pishtari. Ka edhe më. Në dokumentat e PS ai përshkruet si votues i kësaj force politike. Madje jo vetëm tek kategoria “Preferenca” shkruhet PS-së por edhe votimi i tij pro rilindjes konsiderohet “i sigurtë”.

Natyrisht fakti që socialistët e konsiderojnë të tillë nuk e ngjyros detyrimisht mavi, Arben Krajën. Por ama një një hetimi të mundshëm të kësaj çështjeje ashtu sikurse pretendon PD-ja, shefi i SPAK është në konflikt interesi. Një sepse ai është subjekt i dëmit që kanë shkaktuar ata që pretendohet se kanë shkelur ligjin dhe dy sepse e paraqesin si militant socialist./Lapsi.al/

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

t12/04/2021 07:58

Pse mos ta quaj rilindja votues te sigurte shefin e spak-leshit,kush e vuri ne krye nje prokuror qe deri ne 91 denonte njerez per agjitacion.Po sot qe kallzimet jane pirg te spak dhe ata nuk i prekin me dore,por ja u kalojne prokurorive te rretheve,dhe ajo zonja atje te rruga elbasanit qe lef ne emer te amerikes, vazhdon ti thure lavde akoma ref.ndrejtesi.

Landi12/04/2021 05:05

a e merrni vesh o kokrrat a gamorve se ca shteti eshte ky ????

Gj 11/04/2021 21:04

o rraca me e poshter ne bote ,o edvin te q.... robt ,o hajdut o maskara ,gjitha te keqiat e botes i ke ty.

Shto koment

Denonco