Raporti i DASH/ Basha: Bashkia e Tiranës, parajsë e pastrimit të parave të Ndragheta-s

Raporti i DASH/ Basha: Bashkia e Tiranës, parajsë e pastrimit të parave të Ndragheta-s

13:11, 03/03/2021
A+ Aa A-

Kreu i opozitës Lulzim Basha në një konferencë për mediat, ka hedhur akuza të shumta ndaj qeverisë së Edi Ramës, pas raportit të Departamentit Amerikan të Shtetit në lidhje me pastrimin e parave.

Basha deklaroi: "Ditën e sotme, ashtu si ditën e djeshme, kam qenë në mesin e qytetarëve të Tiranës, duke prekur nga afër dhimbjen, mjerimin, varfërinë, papunësinë, që janë trashëgimia e vetme 8-vjeçare e qeverisë më të korruptuar të Europës dhe të Ballkanit.

E keni dëgjuar nga kjo sallë, nga kjo gojë dhe nga shumë prej përfaqësuesve të opozitës, prej 8 vitesh këtë konstatim.

Sot e keni të zezë mbi të bardhë në raportin e Departamentit Amerikan të Shtetit mbi pastrimin e parave dhe korrupsioni në botë.

Qeveria e Shqipërisë nuk bëri asnjë përparim të dukshëm drejt pengimit të pastrimit të parave dhe krimeve financiare në vitin 2020.

Shkak për situatën dramatike të pastrimit të parave, të korrupsionit dhe të rrjeteve të krimit të organizuar dhe institucioneve doktaligjore qeveritare është një dhe vetëm një; qeveria e dështuar dhe e korruptuar e Edi Ramës.

Shkak për mungesën e progresit në luftën kundër pastrimit të parave ?sht? vet korrupsioni qeveritar q? ?sht? i mbjellur tashmë n? çdo qelizë t? shtetit dhe t? administratës.

K?t? ju e ndjeni n? kurrizin tuaj.

Nuk ka nevoj? t? kujtoj përgjimet e anti-mafies italiane q? tregoi se Shqip?ria ?sht? kthyer tashmë nj? parajsë edhe p?r Ndraghet?n, e cila pastron paratë e krimit t? organizuar me lejet e ndërtimit n? bashkinë e Tiranës.

Raporti i Departamentit t? Shtetit thotë qartë se investimet n? pasuri t? paluajtshme dhe projektet e zhvillimit t? biznesit janë ndër metodat m? t? përhapura t? pastrimit t? t? ardhurave t? paligjshme dhe se boshllëqet ligjore n? legjislacion e 2019 ende e lejojnë kazinotë dhe vendpushimet me 5 yje dhe vendet turistike.

Se afërsia e Shqipërisë me Europën Perëndimore dhe prania e krimit t? organizuar shqiptar n? Europën Perëndimore dhe Amerikën e Jugut rrisin ekspozimin dhe dobësitë e Shqipërisë n? luftën kundër krimit dhe krimit t? organizuar dhe korrupsionit.

Organizatat kriminale shqiptare kanë lidhje me rrjetet që veprojnë në Europë dhe në Amerikën e Jugut.

Krimet kryesore të gjenerimit të të ardhurave në Shqipëri përfshijnë trafikun e drogës, evazionin fiskal dhe kontrabandën.

Korrupsioni qeveritar është nyja që i mban të lidhura bashkë. Edi Rama dhe bashkëpunëtorët e tij në kohën e pandemisë vodhën me tendera sekretë paratë për ushqimin e njerëzve.

Sot SPAK ka marrĂ« tĂ« pandehur zyrtarĂ« tĂ« rangut tĂ« dytĂ« nĂ« ministrinĂ« atĂ«herĂ« tĂ« drejtuar nga Olta Xhaçka pĂ«r akuzĂ«n qĂ« ne çuan nĂ« prill tĂ« vitit tĂ« kaluar. PĂ«r akuzĂ«n se nĂ« kulmin e pandemisĂ« kur njerĂ«zve duhej t’ju çoje ushqim dhe para pĂ«r t’i mbĂ«shtetur.

Në kulmin e karantinës, kjo qeveri bëri atë që ka bërë çdo ditë këto 8 vjet, ka vjedhur dhe ka shpërdoruar paratë e shqiptarëve. Ky është shkaku pse Shqipëria ndodhet në këtë gjendje.

Ky është shkaku i krizës që ka mbërthyer shtëpitë tuaja, tavolinat tuaja, xhepat tuaj. Ky është shkaku i paralizës së biznesit, të sipërmarrjes. Ky është shkaku pse gjithçka ka ngecur në vend numëro dhe Shqipëria mban frymën. Por jo më!

Në 25 prill kjo do të ndryshojë.

Në 25 prill vota juaj është garancia për këtë ndryshim. Në 25 prill garanti jam unë dhe qeveria që do dal nga vota juaj.

Duke filluar nga unĂ« i pari kryeministri i ardhshĂ«m i ShqipĂ«risĂ« e deri te zyrtari mĂ« i fundit do tĂ« jemi tĂ« hapur para drejtĂ«sisĂ« , do ja çlirojmĂ« drejtĂ«sisĂ« duart pĂ«r t’ia vĂ«nĂ« prangat kujtdo zyrtari tĂ« korruptuar qĂ« vjedhĂ« bukĂ«n e gojĂ«s sĂ« fĂ«mijĂ«ve tuaj, qĂ« e kthen vendin nĂ« njĂ« parajsĂ« tĂ« trafiqeve, tĂ« krimit, tĂ« paligjshmĂ«risĂ«, nĂ« delen e zezĂ« tĂ« EuropĂ«s siç konstatojnĂ« raport pas raporti dhe sot raporti i Departamentit Amerikan tĂ« Shtetit.

Ligji dhe zbatimi i hekurt i ligjit i pret të gjithë ata që për 8 vite kanë shkaktuar vuajtje, dhimbje, varfërim, papunësim, shpopullim.

Zotohem sot para jush se akti im i parë dhe i fundit si Kryeministër do të jetë garantimi i pavarësisë së plotë të drejtësisë, me duart larg nga drejtësia, me funksionimin deri në fund të reformës në drejtësi dhe institucioneve."

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco