'Shuplaka' e DASH: Shqipëria, asnjë përparim për pastrimin e parave

'Shuplaka' e DASH: Shqipëria, asnjë përparim për pastrimin e parave

09:51, 03/03/2021
A+ Aa A-

Departamenti Amerikan i Shtetit, në raportin më të fundit në lidhje me pastrimin e parave për vitin 2020, thekson se Shqipëria nuk ka bërë asnjë përparim për luftën kundër pastrimit të parave.

Sipas raportit, thuhet se Shqipëria ngelet e ndjeshme përsa i përket pastrimit të parave për shkak të korrupsionit, rrjeteve të krimit të organizuar dhe institucioneve të dobëta ligjore dhe qeveritare.

Ndër të tjera theksohet se krimet kryesore të gjenerimit të të ardhurave në Shqipëri përfshijnë trafikimin e drogës, evazionin fiskal dhe kontrabandën.

Sipas DASH organizatat kriminale shqiptare kanë lidhje me rrjetet që veprojnë në Evropë dhe Amerikën e Jugut.

PJESE NGA RAPORTI

Qeveria e Shqipërisë nuk bëri asnjë përparim të dukshëm drejt pengimit të pastrimit të parave dhe krimeve financiare në vitin 2020. Shqipëria mbetet e ndjeshme ndaj pastrimit të parave për shkak të korrupsionit, rrjeteve të krimit të organizuar dhe institucioneve të dobëta ligjore dhe qeveritare.

Vendi ka një ekonomi të madhe parash dhe sektor informal, me flukse të konsiderueshme parash nga jashtë në formën e remitancave dhe investimeve të ndryshme.

Krimet kryesore të gjenerimit të të ardhurave në Shqipëri përfshijnë trafikimin e drogës, evazionin fiskal dhe kontrabandën.

Organizatat kriminale shqiptare kanë lidhje me rrjetet që veprojnë në Evropë dhe Amerikën e Jugut. Shqipëria regjistroi disa përparime me përdorimin e ligjit të saj të konfiskimit antimafia, duke përfshirë konfiskimin e 40 përqind të pasurive që i përkisnin mbretit famëkeq të drogës Klement Balili, i quajtur "Escobar i Ballkanit".

Reformat e vazhdueshme gjyqësore, duke përfshirë vettingun e gjyqtarëve dhe prokurorëve për të çrrënjosur korrupsionin nga sektori i drejtësisë dhe krijimin e njësive të shumta policore të specializuara që synojnë krimet financiare dhe ekonomike, kanë përmirësuar perspektivat e Shqipërisë për adresimin e pastrimit të parave. Sidoqoftë, këto përpjekje vështirësohen nga sfidat e kapacitetit në institucionet e drejtësisë të krijuara së fundmi dhe korrupsioni i përhapur që minon shtetin e ligjit.

Trafikimi i narkotikëve dhe aktivitete të tjera të krimit të organizuar janë burimet kryesore të pastrimit të parave. Afërsia e Shqipërisë me Evropën Perëndimore dhe prania e krimit të organizuar shqiptar në Evropën Perëndimore dhe Amerikën e Jugut rrisin dobësitë.

Investimet në pasuri të paluajtshme dhe projektet e zhvillimit të biznesit janë ndër metodat më të përhapura të pastrimit të të ardhurave të paligjshme. Boshllëqet ligjore në legjislacionin AML 2019 ende lejojnë kazinotë në vendpushimet me pesë yje dhe vendet turistike.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shqiptari03/03/2021 13:11

PO KU PJERDH KY PËR RAPORTET E DASH, CIA, FBI, FREEDOM HOUSE, FMN, KE, BE, BERZH, BANKËS BOTËRORE, OSBE, ODIHR APO TË ANTIMAFIAS ITALIANE!! EDHE KËTË RAPORT SATRAPI I SURRELIT PËRSËRI DO TA QUAJË DHE DO TA SHESË PËRSËRI SI SUKSES TË TIJ SEPSE SHIFRAT NUK JANË EDHE AQ TË ULTA DHE SHQIPËRIA NUK ËSHTË E FUNDIT APO E PARAFUNDIT!!! ASHTU SIÇ PO I SHET SI "SUKSES" SHUPLAKAT DHE DRURIN QË HËNGRI PARDJE NË BRUKSEL!!! LARG QOFTË DHE MOS E DHËNTË ZOTI, NËSE KY SATRAP I MALLKUAR I SURRELIT DO TË VERBOJË, DO TË SHURDHOJË DHE DO TË BUDALLALLEPS SHQIPTARËT DHE TË MARRË MANDATIN E TRETË!!!! ZOTI IU DHËNTË SY, VESHË DHE TRU SHQIPTARËVE NË 25 PRILL!! MOS E HARRONI SKËTERRËN E KËTYRE 8 VITEVE QË PËRJETUAT ME SHPIRT NDËR DHËMBË!! ZOTI IU RUAJTTË SHQIPTARËVE KUJTESËN, LLOGJIKËN DHE ARSYEN PËR KËTO 8 VITE TË ZEZA, TË MBRAPSHTA, TË NËPËRKËMBURA NGA RILINDASIT DHE TË SHKUARA DËM NGA JETA E TYRE!!! 8 VITE ASNJË PUNË, ASNJË TË ARDHUR, ASNJË MIRË PËR POPULLIN, ASGJË FARE, PO FARE PËR VOTUESIT, POR MAJMËRI VETËM PËR VETEN E TYRE DHE TARAFET E TYRE! 8 VITE VETËM NËPËR EKRANE, FEJSBUQE DHE KONFERENCA SHTYPI MASHTRUESE DHE TRUSHPËLARSE PËR ATA QË U KISHIN MBETUR EDHE PAK TRU NË KOKË!!! KU JANË ARRITJET, SUKSESET, INVESTIMET, PUNËSIMET, RRITJA EKONOMIKE FAMILJARE KËTO 8 VITE??? KU JANË? APO POPULLI JETON NË BOTËN VIRTUALE 3D TË SATRAPIT TË SURRELIT DHE HAREMIT TË TIJ??? PO DASH BËRI NJË PADREJTËSI, KUR I DHA DVORANIT, GJYQTARIT TË DIKTATURËS KOMUNISTE, KUPËN E BOTËS SI KAMPION TË LUFTËS PËR DREJTËSI!!! TURP! TURP!!

Shkreli - keshilltari mbjelljes se qimeve 03/03/2021 10:42

Lavatriçet janë parasysh o Syri.net - zëri i vetëm i rezistencës ndaj establishmentit të morrave të kuq. Po pse gëlltisni gjuhën për lavatriçen jurassic "kastrati" tek ETC? Po për mbrapa hotel Dajtit ? Po mbrapa presidencës? E me rradhë.

lushingabarbullushi03/03/2021 09:58

Spo merret vesh ky DASH! Nuk ka perparuar ne luften e pastrimit te parave. Nga ana tjeter jep medalje Drovanit se ka luftuar korrupsionin. A nuk kan lidhje keto te dyja me njeratjetren?!

Shto koment

Denonco