Former President Bamir Topi resigns as chairman of the New Democratic Spirit after reaching deal with Basha

Former President Bamir Topi resigns as chairman of the New Democratic Spirit after reaching deal with Basha

13:02, 25/02/2021
A+ Aa A-

Former Albanian President Bamir Topi stepped down today from his post as chairman of Fryma e Re Democratike (FRD), the New Democratic Spirit Party.

A former Democratic Party top official, Topi and PD went separate ways after differences with former Premier Sali Berisha. In Tirana’s mayoral elections in 2011, then-President Topi put his ballot paper in the wrong box and after it was opened – being the only ballot paper in the box for the candidate – it was understood he had voted against PD candidate and eventual winner of the elections Lulzim Basha.

After separating ways with PD, Topi founded Fryma, however he was seen on Wednesday in the PD headquarters to meet Basha. They reached an agreement to run together within the opposition coalition in the April 25 elections. However, just a few hours after reaching the agreement, Topi resigned. The former President of Albania did not mention any reasons for his decision in the declaration of his irrevocable resignation.

Meanwhile, it is understood that despite the agreement was reached after Topi’s negotiations with Basha, the deal was signed by FRD’s emissary Sali Shehu. The latter refused to sign on the spot, asking for time to review it, and returned to put his signature just half an hour before midnight, which was the deadline of registering pre-electoral coalitions in the Centra Electoral Commision.

  © SYRI.net

  Lexo edhe:

  Komentet

  Rudi25/02/2021 18:02

  Bukshkelun. Mir, te paktën e paska kuptua që si duhet gja kujt. Me than të drejtën as atij Dibranit s'ja kam besën po ......

  N25/02/2021 16:18

  Votuesi i Ramës ka dhënë dorëheqje,të shohim në ditët në vijim si do veprojë ky njeri i Edvinit.

  tirana25/02/2021 14:54

  Njeriu hije qe kurre nuk ishte dhe as mendoi ndonjehere per Partine Demokratike , edhe pse mori gjithçka prej saj nepermjet te dogmave trashanike te Doktorit . Mire boni qe iku ky pseudo - politikan me titulin prof.dr. si shume te tjere te llojit te tij ne PD.

  Vendi yne 25/02/2021 14:49

  Topi ,Meta ,Nano dhe Mediu njerezit me pa karakter dhe felliqesirat me te medhenj te politikes shqipetare.PD nuk Duhet ta njollosi veten.Si mund Basha te pranoj Topin????E harroi 2013???E harroi turperimin qe Topi i beri PD ???duke krijuar partine mendere shqyer FRD????Fekale jane te gjithe

  RENEGATET.....25/02/2021 14:34

  Bamiri, Jozefina,Patozi, Murrizi, Ridvan Bode, Majlinda Bregu, Hajdarja ......etj etj keta tipa jane per te hapur e mbyllur deren tek rruga, ose per te pastruar banjot ne PD. po i mblodhet perseri keta plehrat me keq ta gjeni....

  qim peka live25/02/2021 13:52

  krye idoti dhe delenxhiu tiranas ose tironc, koqja e veterinerit qi u bo president i leshit dhe gjese gjalle me dy kembe ,.......

  Lejla25/02/2021 13:21

  Shume mire e boni qe u qeru, veprime shu te çuditshme ben ky njeri?!?!

  Shto koment

  Denonco