Meta: Ndal largimit të trurit, Shqipëria ka sot nevojë për shpresë dhe besim!

Meta: Ndal largimit të trurit, Shqipëria ka sot nevojë për shpresë dhe besim!

11:46, 25/01/2021
A+ Aa A-

Presidenti Ilir Meta ka bërë një thirrje të fortë publike për ta ndalur emigrimin e intelektualëve, pasi shifrat e fundit dëshmuan se në veçanti të sapodipluarit në fushat ku vendi ka më shumë nevojë, si në mjekësi, ekonomi e pedagogji, synojnë të largohen në masë.

“Ndal largimit të trurit. Më shumë se kurrë, Shqipëria ka sot nevojë për shpresë dhe besim”, shkroi Meta në Fb.

“Nga Shqipëria duan të largohen 92% e studentëve për mjekësi, 79% e studentëve për ekonomi, 64% e studentëve për pedagogji – vërejti Presidenti dhe përsëriti thirrjen: “Rinia ka nevojë për shpresë dhe besim!”.

Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Marin Murataj Deutschland ,Deutschland25/01/2021 16:15

Nuk kan faj populli qe largohet nga shpija jo per qef por Perspektiven e femijve te ardhmen Keto Shteti ti vende gishtin ne koke mbas vitet 1997 si ta bonte Shqiprin attraktive qe vishin shum Investor ,dhe Shteti per popullin e vet ka desh shum me bo nga te gjitha Anet Tashti mos shwajm njoni tjetrin Kush ma bukur ose ma zgjut por von nuk oshte asnjeher 3,5 milon Shqiptar ka shum idea ae mos vujn respekt marin

Shto koment

Denonco