Aktivisti: Ryshfeti për Veliajn ka shkuar në 600 milionë euro

Aktivisti: Ryshfeti për Veliajn ka shkuar në 600 milionë euro

23:16, 23/01/2021
A+ Aa A-

Gjatë epokës Veliaj, në Tiranë  janë dhënë diku tek rreth 4 milionë m2 leje ndërtimi. Leje ndërtimi shtetërore janë rreth 1 milion m2.

Leje ndërtimi për përdorim privat janë rreth 3 milionë m2.

Me çmim shitjeje mesatarisht 1.000 €/m2, vlera totale shkon diku tek 3 miliardë €.

20% e 3 miliardë € i thonë 600 milionë Euro.

Dmth, nëse shqiptari i kohës së Neandertalit do të kishte filluar punë me 500 €/muaj pagë neto që në atë kohë, sot, do t'i duheshin dhe 60.000 vjet të tjera punë, që të arrinte shifrën që Kryepema e pyllit orbital i ka fituar për 6 vjet (dhe këto vetëm nga lejet e ndërtimit, s'po flasim për të tjerat..)

E frikshme!!!

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Skrapari24/01/2021 12:01

Te rrembejme armet dhe te mos leme gjalle kembe ridhjeras. Ne te kundert bisht qeni kemi per te mbetur ne kete bote dhe ne tjetren.

cak24/01/2021 11:06

Mos ti bijmë në qafë aq shumë Lali Erit. Nga shuma e 600 milionë eurove të fituara nga lejet e ndërtimit, duhet të zbresim edhe paratë mga shitja e fiqve dhe nga kursimet e parave të pensionit të mamasë.

kavajsi24/01/2021 07:11

Nuk mundet te merreni vetem me fjale por duhet edhe ju te beni denoncime perndryshe nuk ka ne asnje vlere.Fjalet i merr era perndryshe tregoni dhe ju si rilindja qe ç'do gje behet vetem per fushate dhe mbas zgjedhjeve harrohet ç'do gje.

Shto koment

Denonco