The Albanian company linked to the Italian mob won 80 public tenders in the health sector

The Albanian company linked to the Italian mob won 80 public tenders in the health sector

11:11, 23/01/2021
A+ Aa A-

The president of the Sol s.p.a. in Albania, Besnik Halili, is believed to be the guarantee of ‘’ndragheta’s “prince” Antonio Gallo to bribe the Albanian government.

The company, known in Albania as GTS-GazraTeknike Shqiptare shpk, has finished already under the lens of the Albanian the authorities, suspected for money laundering.

According to data from Open Data, the surveyed company has earned 80 public procurements in Albania, all in the health sector!

Dosja.al has also obtained the document that shows the scheme of the total number of tenders according to the tendering authorities.

The “red flag” for this case was raised by Open Data, which is an open platform that serves for the cataloging of data by government institutions.

In a document made public it was clear that the company GTS shpk has won a tender in the university hospital “Shefqet Ndroqi”. In all tenders conducted by the Ministry of Health and subordinate structures, including the University Hospital Center Tirana, for hospital oxygen, the winner is announced GTS.

An Italian authorities’ mega-operation was needed to find out that in Albania there is a company that launders money and connects the Albanian government to Italian mobsters.

Besnik Halili’s name, along with noted persons in Italy, came to light following the publication of the wiretaps of the Italian authorities. Italian police have arrested 50 persons, among them businessmen and ‘ndrangheta members that had connections with government officials and businessmen in Albania.

All are accused of being part of a €250 million corruption affair.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shqiptari23/01/2021 18:40

POSHTE NARKO-BANDA MAFIOZE HAJDUTE DHE KRIMINALE "RILINDJA! POR, as mos shpresoni fare qe ky SPAK, qe eshte sot, te nxjerre ndonje qime gje nga ky qull kaq i piset!!! Ata jane kembe e koke vegla te Rames! Mos u lodhni kot ju te opozites sot! Neser kur te vini ne pushtet jo vetem qe duhet ta shkrini kete SPAK komplet, por te paditen penalisht per mosveprim dhe shperdorim detyre, dhe te mos kete me ne SPAK asnje shqiptar, sepse jane si virusa, infektojne gjithcka dhe zevendesojini vetem me prokurore dhe hetues te huaj!! Ata te SPAK duhen shkarkuar qe te gjithe dhe duhen arrestuar per shperdorim detyre, bashkepunim ne krim, fshehje dhe mbrojtje te krimit dhe krimineleve!!! Ky SPAK qe eshte sot nuk ia vlen, ata jane pjese dhe bashkepunetore te krimineleve ne pushtet, me pushtet dhe pa pushtet!!! Ky SPAK e tregoi me vepra dhe me fakte konkrete qe eshte thjesht nje SNUK! CFARE MUND TE NA THOJE ISH-PROKURORI I ANTI-MAFIAS ITALIANE, Z. SORECA, KUR NE TIRANE, PERPARA HUNDES SE TIJ, NA MBERRIU, NA PUSHTOI DHE NA UZURPOI NDRAGHETA??!!! RROFSH E QOFSH O MIUSH SORECA!!! KU JE FUTUR O SORECA? APO JE FUTUR NE NDONJE DHOME HOTELI TE FSHEHTE ME PUTANAT QE TE KA QERASUR LALI PLEHU!! ME CFARE TA KANE MBYLLUR GOJEN, ME MILIONA APO ME MUT!

Shqiptari23/01/2021 12:50

POSHTE NARKO-BANDA MAFIOZE HAJDUTE DHE KRIMINALE "RILINDJA"!!! As mos shpresoni qe ky SPAK, qe eshte sot, te nxjerre ndonje gje!!! Ata jane kembe e koke vegla te Rames! Mos u lodhni kot ju te opozites sot! Neser kur te vini ne pushtet shkrijeni kete SPAK komplet, te mos kete asnje shqiptar, sepse jane si virusa, infektojne gjithcka dhe zevendesojini vetem me prokurore dhe hetues te huaj!! Ata te SPAK duhen shkarkuar qe te gjithe dhe duhen arrestuar per shperdorim detyre, bashkepunim ne krim, fshehje dhe mbrojtje te krimit dhe krimineleve!!! Ky SPAK qe eshte sot nuk ia vlen, ata jane pjese dhe bashkepunetore te krimineleve ne pushtet, me pushtet dhe pa pushtet!!! Ky SPAK e tregoi me vepra dhe me fakte konkrete qe eshte thjesht nje SNUK!

Shqiptari23/01/2021 12:42

Ata te SPAK duhen shkarkuar qe te gjithe dhe duhen arrestuar per shperdorim detyre, bashkepunim ne krim, fshehje dhe mbrojtje te krimit dhe krimineleve!!! Ky SPAK qe eshte sot nuk ia vlen, ata jane pjese dhe bashkepunetore te krimineleve ne pushtet, me pushtet dhe pa pushtet!!! Ky SPAK e tregoi me vepra dhe me fakte konkrete qe eshte thjesht nje SNUK!

Shto koment

Denonco