Tentoi ta blejë 'Rilindja', ish-deputetja flet për largimet nga LSI

Tentoi ta blejë 'Rilindja', ish-deputetja flet për largimet nga LSI

09:17, 19/01/2021
A+ Aa A-

Dy ditĂ« mĂ« patĂ« gjatĂ« njĂ« takimi me tĂ« rinjtĂ« qĂ« do tĂ« votojnĂ« pĂ«r herĂ« tĂ« parĂ« mĂ« 25 prill, kryetarja e LSI-sĂ«, Monika Kryemadhi, teksa foli pĂ«r largimet e fundit nga kjo parti, tha se “Rilindja” po tenton tĂ« blejĂ« njerĂ«zit e LSI-sĂ«, ku e cilĂ«soi si qesharake ofertĂ«n pĂ«r ish-deputeten Silva Caka.

”Ose mĂ« qesharakja Ă«shtĂ« sesi Lali Eri fton Silva CakĂ«n, deputeten e LSI, d.m.th janĂ« kĂ«to janĂ« banalitete qĂ« gjejnĂ« vemje politike, tĂ« cilat faktikisht ShqipĂ«ria pĂ«r hir tĂ« sĂ« vĂ«rtetĂ«s e ka kĂ«tĂ« defekt. Dhe gjithmonĂ« duhet rigjenerimi, rifreskimi i klasĂ«s  politike pĂ«r tĂ« sjellĂ« njerĂ«z tĂ« rinj, figura tĂ« reja dhe çdo konsumim politik qĂ« vjen tĂ« cilĂ«t faktikisht i kanĂ« dhĂ«nĂ« kosto politike  grupeve tĂ« caktuara politike apo njerĂ«zve tĂ« caktuar. Kjo Ă«shtĂ« demokracia”, tha Kryemadhi.

Pikërisht për këtë fushatë të blerje-largimeve nga LSI ka folur vetë ish-deputetja Siva Caka në Spotlight nga Alban Dudushi, në Vizion Plus.

Ajo deklaroi se LSI nuk do të ngelet peng i asnjë emri kushdo qoftë ai dhe se të larguari kanë qenë dikur më të akuzuarit nga vetë Rilindja që tani po i fut në gjirin e vet.

“Kjo forcĂ« politike nuk ngelet peng politik i asnjĂ« emri dhe i asnjĂ« personazhi, sado rĂ«ndĂ«si qĂ« t’i jetĂ« dhĂ«nĂ« atij nĂ« çdo qark tĂ« caktuar. Do tĂ« kĂ«rkoja nga tĂ« gjithĂ« qĂ« tĂ« kenĂ« durim dhe tĂ« shohin tĂ« paktĂ«n çfarĂ« do tĂ« ndodhĂ« nĂ« qarkun e Beratit. Sipas sondazheve tona, ka njĂ« rritje me njĂ« masĂ« tĂ« caktuar edhe goxha tĂ« konsiderueshme. NĂ« qarkun e DurrĂ«sit gjithashtu. Pastaj, ç’tĂ« them, tĂ« gjithĂ« emrat qĂ« sot janĂ« larguar dikur nga ai qĂ« sot i ka rekrutuar janĂ« akuzuar, kĂ«shtu qĂ« mbase ka marrĂ« tĂ« pĂ«rshtatshmit e vet. KanĂ« gjetur veten me Edi RamĂ«n, me gjithĂ« ato aferat e tij korruptive. Ka gjetur tenxherja kapakun”, tha ajo.

Gjithashtu Silva Caka ka deklaruar se përplasja e ndodhur midis Partisë Demokratike dhe Lëvizjes Socialiste për Intergim në vitin 2017, ishte një gabim.

“Ajo çfarĂ« ka ndodhur nĂ« 2017-Ă«n midis LSI-sĂ« dhe PD-sĂ«, sigurisht Ă«shtĂ« njĂ« gabim qĂ« mund ta bĂ«jĂ« kushdo. U kuptua qĂ« nĂ« fakt nuk ishte LSI problem kryesor i qeverisjes sĂ« Edi RamĂ«s, pĂ«rkundrazi. Sigurisht, a ka pasur probleme edhe LSI gjatĂ« kĂ«tyre viteve qĂ« ka qenĂ« nĂ« pushtet? Po patjetĂ«r qĂ« ka pasur. Por, problem kryesor lidhur me kriminalizimin e Parlamentit, çdo institucioni nĂ« nivel qendror dhe vendor, me mbjelljen e gjithĂ« ShqipĂ«risĂ« me kanabis, koncesionet, çdo aferĂ« korruptive. Nuk ishte LSI-ja dhe kĂ«tĂ« besoj qĂ« edhe PD edhe z.Basha e kuptuan shumĂ« shpejt”, deklaroi Caka.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco