EMRAT/ Në Shqipëri po shkelet liria, shqiptarët në Europë peticion ambasadorëve të BE

EMRAT/ Në Shqipëri po shkelet liria, shqiptarët në Europë peticion ambasadorëve të BE

10:43, 20/12/2020
A+ Aa A-

Qytetarë shqiptarë nga vende të ndryshme të botës, kanë nisur një peticion kundër abuzimit të vazhdueshëm të të drejtave të njeriut nga qeveria shqiptare.

Në një letër të hapur në adresë të ambasadorëve të Bashkimit Evropian në Shqipëri, ata shprehinë indinjatën e tyre rreth shkeljeve të ligjit që kanë dal në pah, sidomos gjatë këtyre ditëve të fundit.

Firmëtarët e peticionit parashtrojnë disa pika kryesore, mes tyre edhe vrasja e fjalës së lirë në një shtet demokratik:

1: Mungesa e fjalës së lirë

2: Mungesa e të drejtës për të protestuar

3: Përfshirja e policisë në akte dhune kundër qytetarëve dhe minoreneve

4: Mungesa e lirisë së Shtypit

5: Mungesa e besimit tek sistemi gjyqësor duke marr shkas nga episode e fundit të fshehjes së provave të dhunës

Në letrën e tyre në adresë të ambasadorëve, firmëtarët theksojnë ndër të tjera se vëzhguesit po vërejnë një shkelje të të drejtave themelore të njeriut që sipas tyre janë nën kërcënim të vazhdueshëm nga qeveria në pushtet.

Firmëtarët e peticionit nxjerrin në pah vrasjen e padrejtë të të riut, Klodian Rasha nga një efektiv i repartit Shqiponja, dhuna e dhjetëra të mitur gjatë protestave për vrasjen e këtij të fundit.

Si ambasador të vendeve të BE-së, të cilët janë të rrënjosur thellësisht në Konventën Evropiane të të Drejtave të Njeriut, në si shtetas të Bashkimit Evropian, presim që ju të përdorni të gjitha mjetet që keni në dispozicion për të ndaluar këto zhvillime të rrezikshme dhe ti dënoni ato me gjithë forcën tuaj.

Rikujtojmë se mbrëmjen e së shtunës, forcat e rendit tejkaluan kompetencat e tyre sërisht, këtë herë ndaluar qëndrestarët e Teatrit Kombëtar dhe duke ushtruar dhunë mbi ta në ambientet e komisariatit të policisë.

Dhuna ndaj artistëve u ushtrua edhe më datë 16 Maj të këtij viti, kur bashkë me rënien e Teatrit Kombëtar ra edhe një copëz e demokracisë dhe e fjalës së lirë në Shqipëri.

Firmëtarët e deritanishëm:

Hysni Bajri, Germany

Paula Baudet Vivanco, Italy

Saimir Bega, Ireland

Gerta Beqiri, Italy

Shyqeri Beqiri, Italy

Geti Bici, Italy

Etleva Biçaku, Italy

Dr. Michael Binder, Austria

Johanna Bohnen, Austria

Francesca Bracci, Italy

Walther Brandstaetter, Austria

Beatrice Bylyku, Italy

Shpëtim Bylyku, Italy

Domenico Savio Campana, Italy

Enkeleida Çelaj, Austria

Bertin Christelbauer, Austria

Serena Corino, Italy

Ervina Çullhai Sciarra, Italy

Naxhie Dalipi, Italy

Alessandro Del Gaudio, Italy

Ermira Dine, Germany

Miranda Dragusha, Austria

Ragip Dragusha, Austria

Fioralba Duma, Italy

Massimiliano Enrione, Italy

Francesco Facciotti, Italy

Isabella Federico, Italy

Stefano Ferrero, Italy

Michael Gannon, Ireland

Anda Gjakova, Austria

Ndrek Gjini, Ireland

Iva Grillo, Ireland

Odeta Grillo, Italy

Rainer Grundl, Hungary

Elisabeth Hirtl-Görgl, Austria

Silvia Hurtova, Austria

Dino Iacono, Italy

Vassilis Kessaris, Greece

Alma Kita, Germany

Monika Knoll, Austria

Rainer Knoll, Austria

Vesim Kokalari, Italy

Amy Kokalari, Italy

Gjergj Kola, Austria

Adivi Kuka, Italy

Adrian Kuka, Italy

Maria La Porta, Italy

Michiele Pirro Leo, Italy

Simone Magliano, Italy

Piercarlo Magliano, Italy

Fabio Magliano, Italy

Mariagrazia Manfreda, Italy

Bruna Mascarello, Italy

Alfred Mirashi, Italy

Sonia Montresor, Italy

Edith Muckenhuber, Austria

Paolo Muner, Italy

Eszter Nagy, Hungary

Omar Neffati, France

Tatiana Nogailic, Italy

Ana Maria Neves Spencer, Italy

Pirmin Ostertag, Germany

Giuseppe Panepinto, Italy

Marin Pepaj, Italy

Mirella Petrocchi, Italy

Wilhelm Pflegerl, Austria

Andrea Picchioni, Italy

Tommaso Picchioni, Italy

Daniele Picchioni, Italy

Roberta Piras, Italy

Aqif Plaku, Austria

Erika Poffa, Italy

Annalisa Prunotto, Italy

Gentjan Qama, Germany  

Karina Raab, Austria

Alban Ramaj, Germany

Arbana Sadikllari, Italy

Massimiliano Sciarra, Italy

Fatjona Sejko, Italy

Ismete Selmanaj, Italy

Cosimo Semeraro, Italy

Brahim Shoshi, Italy

Besim Shkupi, Sweden

Idri Tati, Austria

Mehret Tewolde Weldemicael, Italy

Iris Toto, Italy

Betula Toto, Italy

Ledia Toto, Sweden

Shpresa Toto, Italy

Vincent W. J. van Gerven Oei, Netherlands

Rufina Varosi, Italy

Elita Viola, Italy

Alix Yvon, Austria

Megli Xhani, Italy

Mina Zamani, Austria

Elena Zurli, Italy

Antonino Longobardi, Italy

Valbona Beqiri, Italy

Mentor Rudi, Italy  

Elivar Golemi, Italy  

Bledar Milaqi, Germany

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco