'Çmendet' qeveria, koncesion 200 mln USD për kolaudimin e makinave

'Çmendet' qeveria, koncesion 200 mln USD për kolaudimin e makinave

13:02, 01/12/2020
A+ Aa A-

Nga Klodian Tomorri

Pak ditë më parë përmes një shkrese zyrtare, Ministria e Infrastrukturës ka urdhëruar kompaninë koncesionare SGS që të transferojë në pronësi të shtetit Qendrat e Kontrollit Teknik të mjeteve si dhe të gjitha asetet e tjera të koncesionit për kolaudimin e makinave. Në të njëjtën shkresë urdhërohet Drejtoria e Shërbimit të Transportit Rrugor, që të marrë në pronësi asetet e koncesionarit brenda datës 31 dhjetor të këtij viti për shkak të përfundimit të kontratës.

Por rikthimi i aseteve në shtet, është vetëm fillimi i një afere tjetër të çmendur. Nën petkun e liberalizimit, kolaudimi i automjeteve do të jepet sërish me koncesion, por me një faturë të dyfishtë për qytetarët.

Sipas skemës së përgatitur nga qeveria, shërbimi i Kontrollit Teknik të automjeteve do të ndahet në dy procese. Procesi i parë është ai kontrollit Teknik, që aktualisht kryhet nga kompania SGS. Pas 1 janarit të vitit të ardhshëm, kolaudimi i automjeteve do të kryhet nga disa kompani njëherësh, që do të licencohen për këtë qëllim duke dhënë kështu idenë e liberalizimit të tregut.

Por të gjitha këto kompani apo servise që do të licencohen për të bërë kolaudimin e makinave, do mbikëqyren nga një koncesion monopol. Në relacionin e buxhetit të vitit 2021, qeveria ka zbuluar se kompania, e cila do të marrë monopolin e mbikëqyrjes së infrastrukturës dhe bazës së të dhënave të privatëve që do të bëjnë kolaudimin, do të paguhet plot 200 milionë dollarë. Ende nuk është e qarte nëse këto para do te paguhen nga buxheti apo përmes tarifave, por me shume gjasa ka kjo e dyta.

Pra skema e qeverisë i ngarkon qytetarët me pagesë dyfishe për kolaudimin e makinave. Së pari, kur të bëjnë kolaudimin e makinave do të paguajnë tarifë tek kompanitë private njësoj si sot. Por veç tarifës së kolaudimit, do te paguhen edhe miliarda lekë të tjera për kompaninë koncesionare, e cila do të mbikëqyre kompanitë e kolaudimit.

I gjithë ky projekt është një marrëzi e mirëfilltë ekonomike. Për ta ilustruar këtë mjafton vetëm një fakt i thjeshtë. Vetëm fatura 200 milionë dollarë, që do të paguhet për koncesionarin e mbikëqyrjes së kolaudimit është më e madhe se sa e gjithë fatura që qytetarët kanë paguar në 10 vjet për koncesionin ekzistues të SGS-së. Nëse shtohet edhe fatura që qytetarët do të paguajnë përmes tarifës tek kompanitë e kolaudimit pas 1 janarit, atëherë shërbimi i kontrollit Teknik të mjeteve në dhjetë vitet e ardhshme do të kushtojë të paktën 2 herë më shumë nga sa kushton tani.

Nga ana tjetër urdhri i Ministrisë së Infrastrukturës, që detyron Drejtorinë e Shërbimit të Transportit të marrë në pronësinë e shtetit asetet e koncesionit ekzistues deri në datën 31 dhjetor të këtij vitit, sinjalizon se koncesioni i ri mund të jepet përpara zgjedhjeve të 25 prillit.

Ky është një koncesion, pa asnjë llogjikë ekonomike dhe financiare i shpikur vetëm për të zhvatur qytetarët. Si i tillë, ky projekt duhet penguar me çdo kusht dhe me çdo formë.

Koncesioni ekzistues i kolaudimit u dha si monopol dhjetë vjeçar tek kompania SGS, me argumentin se kompania private do të investonte 8 milionë euro për të ngritur qendrat e kontrollit teknik të mjeteve. Tashmë Shqipëria ka 13 qendra moderne për kontrollin Teknik të mjeteve, në çdo rajon. Dhënia e një monopoli të ri pa kryer asnjë investim dhe me faturë dyfishe për qytetarët nuk ka asnjë shpjegim racional apo logjikë ekonomike, përveçse atë të aferës përpara zgjedhjeve.

Shërbimi i Kontrollit Teknik të mjeteve mund të liberalizohet, por mbikëqyrja duhet të mbetet shërbim shtetëror. Ky është një shërbim që fare mirë mund ta kryejë edhe vetë Drejtoria e Shërbimit të Transportit Rrugor, pa patur nevojë që qytetaret te paguajnë 200 milionë dollarë.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Fiku bashkis01/12/2020 15:50

Qeveria nuk u çmend tashi, ajo e çmendur ka qene qekur zuri fill, perderisa ka 8 vjet qe ne krye ka nje te çmendur si Edveroviç Ramiçi.

Fuck ripjellja01/12/2020 15:25

Na eshte bere 200 milion euro si 200 mike lekshi; s’po na duket gje hiç!!! Mos hajduter muti, po nese shteti jep edhe kontrollin e monitorimin me PPP, kush do te monitoroje monitorimin qe ben privati? Atehere duhen shkrire te gjitha institucionet e shteitit pasi cdo gje e ben privati, edhe kontrollin !!! Hej bela me keta te majtet e sotem, jane bere me konservator se edhe vet Thatcher

Akademiku01/12/2020 13:53

Horrooooooooooooooooooooooor

Daj Jaku01/12/2020 13:39

Kap çtë kapësh. Më mirë merre gjithë Shqipërinë aty te bunkeri në Shurrel dhe bëj orgazmë 24b orë në ditë. Nuk ka mbetur tjetër.

t01/12/2020 13:14

Ke te drejte gjithmone o çun,po puna deri ketu do arrinte perderisa qeveria berisha dhe i ndjeri olldash nuk e liberalizuan.Ata ben nje afere per te perfituar,kurse keta te sotmit bejne 2 afera njeheresh

Shto koment

Denonco