'Kalova Covid-in, paguaj taksa prej 24 vitesh, s’mora asgjĂ« nga shĂ«ndetĂ«sia ‘falas’

'Kalova Covid-in, paguaj taksa prej 24 vitesh, s’mora asgjĂ« nga shĂ«ndetĂ«sia ‘falas’

19:15, 29/11/2020
A+ Aa A-

Nga Alketa Lugaj 

UNË DHE COVID 19!

(NjĂ« pĂ«rjetim personal i DASHURISË NJERËZORE mbi vetminĂ« dhe braktisjen 
)

Covid 19 erdhi tek unë befas : me kollë të thatë, dhimbje fyti, ashpërsim të kollës, temperaturë 
 e më pas me përpjekje për të më zotëruar me ndjesinë e shkuljes së fytit e kraharorit .

Tinzar, covid 19, synon të të vetmojë, izolojë e më pas të të pushtojë .

Mrekullisht, nuk ia doli dot. Nuk ia doli dot falë dashurisë, kujdesit, fjalëve, mbështetjes, kurajës me të cilat më rrethuan vazhdimisht familjarët e shtrenjtë, të afërmit e dashur, miqtë e pafund të mi.

MIRËNJOHJE E PAKUFISHME ?????

Por, Covid 19, ka një aleat të ftohtë e zvarritës si vetja :

SISTEMIN SHËNDETËSOR PUBLIK TË EDIT DHE OGIT !

Një shërbim publik që të kujton endjet kafkiane përballë absurdit të kohës që nuk pret !

Unë, mësuese prej 24 vitesh , që kam paguar për 24 vjet kontribute shoqërore e shëndetësore, taksa, tatime, tarifa 
;

nĂ« momentin mĂ« tĂ« vĂ«shtirĂ« tĂ« shĂ«ndetit tim, nuk mora ASNJË SHËRBIM PUBLIK SHËNDETËSOR , asnjĂ« !

Nuk bĂ«ra dot asnjĂ« TAMPON FALAS (sepse m’u kĂ«rkua tĂ« ngrihesha nga shtrati me temperaturĂ« e tĂ« shkoja nĂ« zyrat e DSHP 
)

Nuk bĂ«ra dot asnjĂ« ANALIZË GJAKU FALAS (?!) asnjĂ« GRAFI apo SKANER FALAS (?!), madje nuk mora asnjĂ« , asnjĂ« ILAÇ TË RIMBURSUAR (?!) 
.

Pse ? Sepse, sepse, sistemi i mallkuar kafkian prej Edi dhe Ogi do të më zvarriste e zvarriste dhe koha nuk më priste. Po të prisja ata, mund të mos isha më !

Kemi ngecur në një morsë të dyfishtë, që jo thjesht po na bën të vuajmë, por po na rrezikon deri dhe ekzistencën, secilit, gjithkujt, çdo shqiptari të thjeshtë sot.

ËshtĂ« morsa mes Covid 19 dhe Covid Rama !

ËshtĂ« Shila dhe Caribda prej sĂ« cilĂ«s mund tĂ« dalim vetĂ«m duke nxjerrĂ« prej thellĂ«sive tĂ« shpirtit tonĂ« shqiptar vitalitetin, dashurinĂ« dhe forcĂ«n e pakufishme pĂ«r jetĂ«n, me dritĂ«n e shpresĂ«s pĂ«r ta ndryshuar njĂ« herĂ« e mirĂ«, e pĂ«rfundimisht kĂ«tĂ« realitet.

Ndryshimi do të vijë !

Lutemi për shëndetin dhe jetën e çdo shqiptari sot.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Daj Jaku29/11/2020 23:01

Edi dhe Ogi, dmth ogiçi e Edvinit

Shto koment

Denonco