Albania-Kosovo relations at the lowest point, Kurti says Vucic stands in the middle and Rama doesn’t say the truth about him

Albania-Kosovo relations at the lowest point, Kurti says Vucic stands in the middle and Rama doesn’t say the truth about him

21:28, 15/11/2020
A+ Aa A-

Kosovo’s former Premier Albin Kurti has called for unity between Albania and Kosovo in major issues, especially when Serbia is in the middle. However, Kurti criticized Albanian Premier Edi Rama for his attitude facing Serbia and its President Aleksandar Vucic.

He also urged the Albanian Parliament to follow Kosovo’s Parliament and vote a resolution that considers as genocide the crimes of the Serbian army against Kosovo Albanians during the conflict.

According to Kurti, Rama doesn’t have the right attitude against Vucic and even doesn’t tell the truth about him.

“Since a long time, we do not share the same attitude with the Prime Minister of Albania Edi Rama about the President of Serbia; this is an important point that we distinguish clearly. Unfortunately, the Prime Minister of Albania does not dare say the truth about the President of Serbia, and I don’t know his reasons and motives”, Kurti said.

“We must be united for the liberation war, for the Kosovo Liberation Army, and against Serbia too, which is against us”.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Malsori19/11/2020 13:01

Rama asht politietaken dhe patriot, ti Kurti ije vetëm patriot dhe aspak politikan.

Daj Jaku15/11/2020 23:26

Sa i përket qëndrimit të EDramës ndaj Serbisë, që Kurti për elegancë hiqet sikur nuk i kupton, është e thjeshtë fare, njëlloj si shitja e detit shqiptar Greqidë, çështje paraje, para e madhe, derdhut në bankën off shore të Lindës. Sa i përket qëndrimit të parlamentit shqiptar që evokon Kurti për të mbajtur qëndrim ndsj kërcënimeve të Vuçiqirit, sqaroj Kurtin se pordhamenti i Shqipëridë ngjason me karrocën e Dylit ngarkuar me kunguj dhe kastraveca pa farë.

Karma15/11/2020 21:54

Nuk ju perputhen interesat zoti Kurti. Rama eshte nje pervers i parase dhe per para ben cdo pisllek e pabesi, ti je Trim i drejte dhe nje njeri qe te ngjall besim dhe shprese. Rama i ka ditet e numeruara se bashku me qelesirat e serbise.

Shto koment

Denonco