Oketa tregon pse u largua nga partia e Topit dhe u rikthye në PD

Oketa tregon pse u largua nga partia e Topit dhe u rikthye në PD

21:27, 29/10/2020
A+ Aa A-

Ish-ministri demokrat, Gazmend Oketa, i ftuar në Çim Peka LIVE, shpjegoi sërish se përse u largua nga Partia Demokratike në fillim. Sipas tij, krisja e parë ndodhi me ndryshimet kushtetuese të vitit 2008. Më pas kishte momente të tjera, që sollën edhe ftohjen drejt largimit.

“Gjithsesi, metri që duhet të masë çdo politikan duhet të jenë qëndrimet e tij dhe parimet për të cilat është angazhuar në politikë,” tha ai.

I pyetur se përse u largua nga partia e zotit Bamir Topi, ai shpjegoi largimin dhe rikthimin në PD.

“Unë, faktikisht u largova nga angazhimi politik tërësisht pas zgjedhjeve të vitit 2017. E kisha biseduar edhe më parë që angazhimi im politik do përfundonte.

Rikthimi në PD nuk ka ardhur thjesht si insistim apo kërkesë e imja, por edhe si pjesë e asaj hapje apo bashkëpunimi të PD, jo vetëm me zotin Oketa, por edhe me individë të tjerë.

Unë e mbylla angazhimin tim politik, por ndjeja një angazhim moral për të rinjtë dhe të rejat e angazhuar për të djathtën, qoftë në PD apo FRD. Doja që të vazhdonin rrugën e tyre në politikë.

Në bisedime me ta, nisën edhe diskutimet për një riangazhim timin. Unë nuk jam në garë me askënd. Nuk i kam garat me bërryla. Mesazhi për të rinjtë në politikë është që të jenë vetvetja, të mos jenë as si unë, as si të tjerët,” tha Oketa.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

tl30/10/2020 06:15

Bla bla bla,bla bla bla,. Mjere kush i ha . Pa asnje konribut ne pd te moren prej krahu dhe berisha te ngjiti ne shkallet e pushtetit, por skishe asnje arsye te kaloje te topi nqs u ndjeve i pakenaqur pikerisht nga ai qe te ngriti lart

Tedi30/10/2020 00:54

E pse i jepni zë publik këtij personi që vetëm ka marrë nga PD ??

Ks 30/10/2020 00:10

Ne Durres fiton PD bindshem. Rilindja ka ik per lesh me disa katundar dhe plot me prostituta ska shans mo kane 20 vjet qe mbajne bashkine peng. Oketa dhe shume ne listen per Deputet ne Durres e meritojne perfaqesojne qytetarine Durrsake dhe besoj qe do ti japin qytetit brgdetar nje fytyre tjeter dhe do ta zhdukin betonizimin e Vangjush Dakos. Fitore

Arberi 29/10/2020 23:52

kjo eshte PD e vertete kto jane njerzit Demokrate qe i duhen Shqiperise dhe jo hajduterit e Rilindjes me 4 klase shkolle. Bravo Oketa te ndoqa me vemendje cdo pergjigje ishte korrekte dhe ju uroj fitore PD e meritoni.

Shto koment

Denonco