FOTO-HARTA/ Mediat greke: Greqia shkon deri në Himarë, Rama na fali në Tiranë 12 milje

FOTO-HARTA/ Mediat greke: Greqia shkon deri në Himarë, Rama na fali në Tiranë 12 milje

14:52, 29/10/2020
A+ Aa A-

Mediat greke shkruajnë sot se falja e detit nga Edi Rama, Greqisë dhe më pas shkuarja në Hagë e dy vendeve është një mesazh për Turqinë.

Sipas tyre, marrëveshja që grekët kanë arritur me Ramën është sukses më i madh se marrëveshja me Italinë dhe Egjiptin.

‘Marrëveshja me Shqipërinë për të zgjidhur mosmarrëveshjen mbi delimitimin e zonave detare nga Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë është një sukses më i madh se marrëveshja midis Greqisë dhe Italisë dhe Egjiptit për përcaktimin e zonës ekonomike ekskluzive mes nesh’  nënvizoi për ‘ProtoThema’ një zyrtar i lart grek.

Siç shpjegon burimi, marrëveshja e shpallur të martën, 20 tetor në Tiranë u parapri nga gjashtë muaj negociata mes Edi Ramës dhe Athinës.

Askush nuk duhet të harrojë se Shqipëria është mbase vendi më miqësor në rajon ndaj Turqisë, shkruan gazeta greke.

Në këtë kuptim, është gjithashtu e rëndësishme që Ankaraja nuk e shtyu Tiranën në drejtim të mohimit të rrugës për një zgjidhje gjyqësore të mosmarrëveshjes. 

‘Ne mund të pajtohemi dhe të zgjidhim problemet dhe përmes negociatave, siç bëmë me Italinë dhe Egjiptin, ne gjithashtu mund t'i gjejmë ato duke përdorur një arbitrim ndërkombëtar në Hagë, ‘ tha një zyrtar qeveritar në lidhje me marrëveshjen e arritur midis Nikos Dendias dhe Edi Ramës.

Ankimimi i Greqisë dhe Shqipërisë në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë do të bazohet në UNCLOS, Konventën e Kombeve të Bashkuara mbi Ligjin e Detit. Mesazhi që pritet t'i dërgohet Ankarasë nga ndërkombëtarët përmes marrëveshjes greko-shqiptare për të apeluar në Hagë është absolutisht i qartë: si Greqia mundet dhe e gjen gjuhën e përbashkët me të gjitha vendet e rajonit duke zgjidhur mosmarrëveshjet e dekadave dhe e vetmja krizë është me Turqinë, e cila këmbëngul në refuzimin e dialogut të drejtpërdrejtë dhe referimin në arbitrazhin ndërkombëtar?

Në fazën përfundimtare është shtrirja e ujërave territoriale Greke nga 6, sot, në 12 milje detare. Dekreti përkatës për mbylljen e gjireve, një kusht për zgjerimin e zonës bregdetare, është në qeveri.

Image

Pasi të miratohet, ligji mbi shtrirjen e ujërave territoriale Greke në Detin Jon, nga Ishujt Diapontia në Korfuz deri në Kepin Tainaro, në 12 milje detare, pritet të paraqitet në Parlamentin Grek për votim.

Miratimi i shtrirjes së ujërave territoriale në 12 milje detare pritet në javët e ardhshme, me siguri para fundit të vitit 2020.

Sapo Greqia të shtrihet me 12 milje detare në detin Jon, marrëveshja greko-shqiptare pritet të vazhdojë.

Lidhur me këtë konsiderohen dy mundësi:

-Dorëzimi njëkohësisht në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë në Hagë të propozimeve për caktimin e zonave detare nga Greqia dhe Shqipëria dhe më pas kundërpaditë.

- Përcaktimi i radhës së dorëzimit nga të dy palët, një rrugë që ndiqet zakonisht në gjykata. Pjesa e parë (Shqipëria ose Greqia) paraqet memorandumin e saj me shkrim, e ndjekur nga paraqitja e pozicioneve të pjesës së dytë. Në fazën e dytë, Greqia dhe Shqipëria do të paraqesin kundërpadinë në të njëjtin rend dhe gjykata do të shqyrtojë argumentet dhe do të nxjerrë verdiktin e saj.

Pas kësaj procedure, Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë do të vendosë mbi përcaktimin e shelfit kontinental dhe EEZ midis Greqisë dhe Shqipërisë.

Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Thelight29/10/2020 19:50

Dergimi i kesaj marrveshje ne Hage eshte e pakuptimte kur dy shtete beien dakord por kjo eshte mbrojtja qe greqia i ka ofruar Rames per ta nxjerre te "lare" trathetarin e kombit shqiptar. Kujton dobici se i hedh hi syve popullit qe ta haje sapunin per djathe. Neser do te dali te thote:" une bera gjitheshka po vendosi gjykata e hages". Mos prisni nga nje qen i terbuar te perdore llogjiken, po nuk e lidhet tani do te jete shume vone. Nuk e kuptoj se cfare prisni akoma.

Arberi 29/10/2020 17:55

Edi Rama= (ver llapa) duhet varur te busti Skenderbeut qe ta kuptojne gjithe kjo rrace bastarde komuniste qe me kufijt e Shqiperise nuk luhet se ju qihen nëna me kallam bambuje. Ky klysh komunisti ky jevg ky vlleh ky llaci faci qe me nder ne e quajme kryeminister duhet bërë shembull qe ta kuptoj dhe Greqi dhe Serbia se cfare perfundimi kane tradhetaret e Shqiperise ne qofte se e mendojne te prekin nje pellembe teritor Shqiptar. Ky kurve burre e provoje dhe ne Kosove per shitje teritori por Kosova ka burra ja trellin koqet kosovaret, kurse burrat e Shiperise jane bo siç tha lali Eri zdromsa qe nuk reagojne tja qijne rracen me sekonda. Te kishte ndodh ne ndonje vend tjeter do ishte ngrejt i gjithe populli ne kembe deri sa tja mernin erzin kti funderrine.

Shto koment

Denonco