Lubonja: Ja pse Rama përdori tezën e listave të hapura. Këta tanët shkojnë drejt humnerës nëse …

Lubonja: Ja pse Rama përdori tezën e listave të hapura. Këta tanët shkojnë drejt humnerës nëse …

21:49, 28/09/2020

Analisti Fatos Lubonja i ftuar në emisionin “Real Story” në News 24 me Sokol Ballën komentoi aktualitetin politik.

Duke u ndalur tek reforma zgjedhore dhe ndryshimet kushtetuese që pritet të bëhen në kod, Lubonja u shpreh i pakënaqur dhe tha se në rast se nuk janë ndërkombëtarët politikanët shqiptarë janë gati ta çojnë vendin drejt humnerës.

“Pakënaqësia ime ndaj shqiptarëve është që presin që të drejtën, arbitrin tua bëjnë ndërkombëtarët. Sa kohë që presim të vendosë Soreca apo Yuri Kim për ne, ne mbetemi në infantizëm. Ata mund të mos jenë arbitrit më të mirë për çështjet tona, disa herë edhe nga mosnjohja. Tani u vërtetua se ne këta jemi, dhe po të mos jenë ata ne jemi gati të shkojmë në rrugën e humnerës.

Mendimi im është se Rama e përdori tezën e listave të hapura se kishte qëllim tjetër për të thënë që kjo nuk shkon me koalicionet, në momentin që i hoqi koalicionet gjeti një truk për t’i mbyllur edhe listat”,- tha ai.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco