Nuk u ndihmua biznesi i turizmit? Klosi: E pavërtetë! 15 qershori ishte moment i vështirë

Nuk u ndihmua biznesi i turizmit? Klosi: E pavërtetë! 15 qershori ishte moment i vështirë

21:28, 28/09/2020

Ministri i Turizmit, Blendi Klosi komentoi situatën e vështirë të pandemisë dhe ndikimin te turizmi në emisionin Çim Peka LIVE.

Gazetari Enton Abilekaj tha se nuk ka pasur ndihmë për biznesin e hoteleve.

“Nuk pati incentiva për stafet e hoteleve, madje pati inspektime nga tatimorë dhe gjoba të rënda, të ligjshme dhe të paligjshme,” tha ai.

Ministri deklaroi se kjo nuk është e vërtetë.

“I vetmi biznes që mori mbështetje nga paketat e ndihmës ishte ai i turizmit. Një sërë masash të kërkuara nga biznesi i turizmit u plotësuan,” tha ai.

Ndërkohë Abilekaj nënvizoi momentin e 15 qershorit, kur u mësua se Shqipëria ishte në listën që i ishte bllokuar lëvizja. Ai tha se qeveria mund të kishte bërë më shumë në këtë drejtim.

“Ajo që ndodhi më 15 qershor edhe për ne ishte e vështirë pasi menduam se të gjithë vendet do ishin pjesë e lëvizjes evropiane. Kjo është pjesë e lobingjeve. Natyrisht hapja e negociatave do të ndryshojë pozicionin e Shqipërisë edhe në situata të ngjashme si ajo e 15 qershorit,” tha Klosi.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

ADA-Reisen28/09/2020 22:27

Po "Sigurimsi" dhe Hetuesi 1985 ne Berat Zamir Dedej sot Drejtor i Zonave Te Mbojtura Turistikkkkke, sa ka vjedhur bashke me kete HAjdut MNinister ??

ADA-Reisen28/09/2020 22:10

Ky eshte nje Hajdut Classic i Turizmit prej 4 vitesh !! xxxxxxxxxxx Ky s.merr vesh fare nga Turizmi !! Per te vjedhur Fondet e Turizmit per ti shperndare neper "Pionieret e FRESHIT§ me gjoja Projektin " Smile Albania" kush i gllaberoi Milionat ?? po gjoja Projekti " 100 Fshatra x 100 Bujtina" u shkri si Bora ne Diell dhe "fluturuan Miliona EURO" dhe po ndertohen Hotele ne Brgdet !! Te nderuarit e mi bashkeqytetare !! Bashkohuni e kerkoni Pune-Liri-Buke-Siguri pe Femijet & Familjet tuaja !! ASGJE me teper !! Flm.

ADA-Reisen28/09/2020 22:09

Ky s.merr vesh fare nga Turizmi !! Per te vjedhur Fondet e Turizmit per ti shperndare neper "Pionieret e FRESHIT§ me gjoja Projektin " Smile Albania" kush i gllaberoi Milionat ?? po gjoja Projekti " 100 Fshatra x 100 Bujtina" u shkri si Bora ne Diell dhe "fluturuan Miliona EURO" dhe po ndertohen Hotele ne Brgdet !! Te nderuarit e mi bashkeqytetare !! Bashkohuni e kerkoni Pune-Liri-Buke-Siguri pe Femijet & Familjet tuaja !! ASGJE me teper !! Flm.

ADA-Reisen28/09/2020 21:46

Ky eshte nje Mashtrues ordinier , " Dora e zeze" e Hajdutit Rama qe po grabisin tokat ne Jug ne Bregdet, po shpelajne Leket e Droges !!

ADA-Reisen28/09/2020 21:45

Ky eshte nje "Buf - Hajdut" qe e perdor Edi Rama per te shpelare Parate e Korruptionit fuke dhene Leje NBdertimi per Hotele pa Emer, Anonime !! Ky ka bere nje " Krim- Natyror " ne gjirin e Borshit ku "Fundosi " nje Anje te vjeter ushtarake !! Rast i papare ne Bote !! ku Ministri i Turizmit mbush detin me Plehra!! kunder cdo ligji shqiptar dhe te Komunitet Europes!! Eshte Buf i Pefytyre, s,ka Turp !! I Genjeshtar Kampion !!

ADA-Reisen28/09/2020 21:41

Ky eshte nje Mashtrues ordinier , " Dora e zeze" e Hajdutit Rama qe po grabisin tokat ne Jug ne Bregdet, po shpelajne Leket e Droges !! Jane mbyllur 90% e Agejcive Turistike ne te gjithe vendin!! Ky Haldut nuk ndihmoi askend !! 85.000 te PApune nga Turizmi nga Marsi deri Qershoer !!

Shto koment

Denonco