EMRAT/ Qarku i Beratit, kush janë kandidatët për deputetë që kaluan procesin e parë të votimit

EMRAT/ Qarku i Beratit, kush janë kandidatët për deputetë që kaluan procesin e parë të votimit

20:54, 28/09/2020

Qarku i Beratit voton 24 nga 26 kandidatë për deputetë. PD Berat: Proces model, jemi në aleancë me qytetarët për të mundur të keqen.

Demokratët e Qarkut të  Beratit votuan sot për kandidatët, që kaluan filtrin paraprak të verifikimit nga Komisioni i Vlerësimit të Kandidatëve. Qarku i Beratit, me 8 mandate, kishte një numër të larte kandidatësh potencialë për deputetë. Nga 26 prej tyre, anëtarësia votoi 24. Dega e PD në  Berat e vlerësoi procesin si model.

“Demokratët e Beratit janë bashkë dhe në aleancë edhe me qytetarët e ndershëm të Beratit do të mundin të keqen dhe do t’isigurojnë fitoren e thellë Partisë Demokratike në zgjedhjet e 25 Prillit 2020”- thuhet në deklaratën e degës PD Berat.

Më poshtë, lista e kandidatëve të konsultuar nga anëtarësia.

Dega Berat

1.AFIZE SKENDO

2.ALKETA MUKAVELATI

3.ARENC BERATI

4. DENIS SAHATCIU

5.DRITAN HAZINEDARI

6.ENO QANA

7.KASEM MAHMUTAJ

8.MUHARREM HOXHA

9.NAMIR LAPARDHAJA

10.OLTION MERDARI

Dega Poliçan dhe Skrapar

 1.BAKI BIRAKU (SKRAPAR)

2.PELLUMB NAKO (POLIÇAN

3.RIGERT KAPLLANI (SKRAPAR)

4.ZIJA ISMAILI (SKRAPAR)

 Dega Ura-Vajgurore

1.BUJAR HOXHAJ

2.FERDI BRAHUSHI

3.LEDIAN DAJA

4.LILJANA BICA

5.MONIKA QOSJA

 Dega Kuçovë

 1.ARDIT BENJA

2.DITAR QEVANI

3.FADIL MARA

4.MYSLIM HAXHI

5.SOFIKA JANI

Pas përfundimit të procesit të konsultimit me anëtarësinë, kandidatët e konfirmuar i nënshtrohen vlerësimit përfundimtar të Komisionit në fazën e tretë. Anëtarët e komisionit votojnë bazuar, kryesisht, në vlerësimin e performancës politike të kandidatit dhe mundësinë e maksimalizimit të votës. Pas këtij vlerësimi përfundimtar, lista me kandidatët që kalojnë fazën e tretë i dorëzohet për vendimmarje finale Kryesisë së Partisë Demokratike. deri tsni votimet janë kryer në 4 qarqe, Kukës, Dibër, Gjirokastër dhe Berat, me një pkesëmarrjentë lartë të anëtarësisë. Procesi po ndiqet nga afër nga Sekretari i Përgjithshëm, Gazment Bardhi, dy nënkryetarët Edi Paloka dhe Edmond Spaho, Sekretari Organizativ Sahit Dollapi dhe Sekretari i Burimeve Njerëzore, Ervin Minarolli.

 

 

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco