VIDEO/ ‘Palët t'i qëndrojnë marrëveshjes së 5 Qershorit’/ Yuri Kim: Është çështje nderi

VIDEO/ ‘Palët t'i qëndrojnë marrëveshjes së 5 Qershorit’/ Yuri Kim: Është çështje nderi

15:13, 28/09/2020

Për ambasadoren e SHBA-së në Tiranë, marrëveshja e 5 qershorit është çështje nderi për secilën palë.

Duke folur nga Himara, ambasadorja është shprehur e lumtur që opozita e bashkuar ka sjellë propozimin e saj për hapjen 100 për qind të listave.

‘Kam drekuar bashkë me kryetarin e Bashkisë së Himarës dhe pres të takohen me zyrën e Kadastrës këtu. Një nga prioritete tona të mëdha është të rrisim investimet amerikane në Shqipëri.

Zgjidhja e problemeve të pronësisë do të jetë një hap përpara. Në Qershor, Kuvendi miratoi një ligj që nuk është perfekt por do të shpjerë në drejtimin e duhur.

Jam shumë e kënaqur që opozita jashtë parlamentit ka marrë përgjegjësitë e saj për të përfaqësuar popullin. E kam thënë edhe para disa ditësh që opozita të jetë e angazhuar dhe të gjitha palët të sjellë propozime që janë reale.

Kam kuptuar që sot opozita ka bërë një propozim dhe jam e lumtur që PS ka thënë se do ta marrë këtë kundërpropozim dhe do të ketë një debat real për ta përfshirë. Kjo është ajo që duhet të presim nga një vend që është anëtar i NATO-s, aspiron BE-në dhe kryeson OSBE-në.

5 qershori arriti një marrëveshje transparente dhe çdo palë që ka nënshkruar duhet t’i qëndrojë asaj sepse është çështje nderi.  Nëse palët bien dakord për çështje të tjera përtej 5 qershorit ne do ta mbështesim’, tha nga Himara ambasadorja e SHBA-së në Tiranë, Yuri Kim.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Taksapaguesi shqiptar 28/09/2020 18:39

Që Kimetja I bën yzmet Edvin Sumës e dinim, seshte ndonje gje e re. Por që Kimetja vleresoka ligjin e grabitjes se pronave publike dhe private si ""jo perfect por qe te can ne drejtimin e duhur (?!!!?) te vjen te shkerdhesh te gjitha kinezet para e mbrapa. Kimete o bibe trafiku sorosiane, çte sat'eme kerkon me pronat ?! Fute ne bythe se edhe sikur te mbarset Edvin Suma dhe te pjelle ca kineze, nuk do arrish dot te mbjellesh urrejtjen per Ameriken tek shqiptaret . Tall bythen me nderin dhe ceshtje nderi edhe per ca kohe dhe ha oriz. Qelbesira verdhacuke, fut hundet edhe tek pronat qe te trimeroje morrat e kuq . Do ndjekesh Lulu-ne seshpejti.

Dilian28/09/2020 17:36

What are you talking about miss Kim ?.You are talking about honour.You know thàt ramdrug is not honest.He is a whore.As i see you are on ramaside.Do not do that.Come back to people side and be brave.Fight this dictator ,otherwise better for you is do not talk for 5 June agreement anymore.u

Shqiptari28/09/2020 17:02

Zonja ambasadore! Leri kodet e nderit sepse ato nuk kane fare vlere per pushtetaret shqiptare! Shqiptari e do me dru kokes e jo me fjale! Nuk ka nder per nje kryeminister imoral, te pabese, mashtrues, genjeshtar, karagjoz, te degjeneruar dhe kriminel! Hajduti nuk ka nder! Ai na ka vjedhur gjithçka, tani kerkon te na vjedhe edhe lirine!

Daj Jaku28/09/2020 16:56

Edhe ti e hëngre peshkun si Spiropali? Të bëftë mirë! Këta janë kurva dhe bax-hella, ndërsa ti moj "Zonjë e nderuar" na flet për çështje nderi. Nga vjen ti moj "Zonjë e nderuar, nga çinemaçini? Nuk është aq larg sa të mos e kesh ndëgjuar se çfarë karakurve është Edvin Drama, madje edhe paraardhësi yt patriot nga çinemaçini duhet të të ketë dhënë disa instruksione se kush është Edvini dhe si të leverdis më mirë personalisht ta dredhësh bishtin me të, të zbukurohet dhe të pasurohet jeta. Mjafton të shikosh si kanë ardhur në Shqipëri dhe si kanë ikur dhjepllomatët e akredituar këto 7 vite të mbretërimit të sulltan Edvinit, që nga kurvi DonLu, kurva Vllahutin, Kmut Fekalestein, bax- hella Mogherini që na kënaqi me llokum mafioz Gigi Sorekën e antimafjes italiane etj etj etj... Asnjë shtet në botë nuk pjerdh për ambasadorët, prandaj përfito nga rasti edhe ti sa kohë je në Shqipëri, me karakurvën Edvin, mbush ato valixhet si gjithë kolegët paraardhës dhe prezentë, sepse po ra Edvini, mbaroi El Dorado. Mos e çaj b**** për Shqipërinë, kur nuk e duan shqiptarët, nuk ka shans që ta duan kinezët, siamezët, kuqot e kuqet e rradhës, mafiozët pa numërim nëpër këtë botë të mbrapshtë.

ui28/09/2020 16:17

Pe ç'fare nderi flet kjo??? Te kujt? te hajdutit ??, qe vetem nder nuk ka ? apo per llullin qe e ka blere qeni i rruges, jo ne me 17 maj j te 2017, por qe ne fillim te mandatit te pare kur i dha vjehrrit te tije 12 milion euro, nga parate e shqiptareve! ( si demshpeblime per pallatin ne ujin e ftohte ne Vlore) Nderkohe qe familje te tera qe ju shemben shtepite nga termeti, nuk u ka dhene asnje kacidhe e sot flene akoma ne çadra!??

Noni28/09/2020 16:04

Ne zyren e kadastres ne Himare Juri ? Valle cfare Surprize na pregatisin rilindasit , ndonje dhurate nga kadastra e Himares per Juri Kim , e cila i Ka shume per zemer keta rilindas te pushtetit Shqiptar ???

uo28/09/2020 16:00

E ne kete rast, per çilin e ka fjalen tkjo kur thote palet? Nejra pale nuk po e mban fjalen dhe kush, dihet, ajo pale qe nuk ka mbajtur kurre nje fjale! "Eshte çeshtje nderi" thote, nuk e ka kuptuar kjo qe kjo maxhrance hajdute nuk ka nder,nuk ka pasur e nuk do kete kurre ndonjehere? Apo qe ne fund kur hajduti te kete bere gjemen te thote; ah...palet nuk u treguan te ndershem! Me nje fjale ti fuse ne nje thes dhe shkaterrimi te vazhdoje ! Te mos presim as llullin as nedrkmo(ç)taret te na zgjidhin hallet! E keshtu do te jete deri sa ne skipetaret te mos i shporrim klasen politike te plakur e korruptuar deri ne varr!

Shto koment

Denonco