Tufa nxjerr dokumentin: Nasho Jorgaqi, spiuni më jetëgjatë i Sigurimit të Shtetit me pseudonimin ‘Dragoi’

Tufa nxjerr dokumentin: Nasho Jorgaqi, spiuni më jetëgjatë i Sigurimit të Shtetit me pseudonimin ‘Dragoi’

13:35, 27/09/2020

Nga Agron Tufa.

Autori i (mender me thanë) romanit propagandistik “Mërgata e qyqeve” në 2 vëllime, Nasho Jorgaqi, libër të cilin e ka ribotuar disa herë, edhe tani, dhe për të cilin këmbëngul në intervistën tek gazeta “Nata”, se gjoja ka vlera letrare, - ky Nasho Jorgaq, studiuesi, profesori, shkrimtari, kritiku, kandidati për zv/ministër me 1997 - ka qenë spiun!

Ndoshta spiuni më i vjetër e më jetëgjatë i Sigurimit të shtetit komunist. Një spiun, bashkëpunëtor i neveritshëm i Sigurimit. Një spiun veteran. Një spiun kan-kar i Sigurimit, Kadri Hazbiut , Ramiz Alisë dhe KQ të PPSH. Me veprën e tij ai mbetet një sigurims trushpëlarës, të cilit edhe sot e kësaj dite nuk i është fikur urrejta për ata që diktatura i quante “armiq të popullit”.

Pseudonimi i Nasho Jorgaqit ka qenë “Dragoi”. Dëmi, kuptohet, ka qenë shumë i madh, ka marrë më qafë shumë njerëz, jo vetëm me spiunimet e para në Institutin e Lartë Pedagogjik “Aleksandër Xhuvani”, por më vonë, me radhë, me shkrimtarë shqiptarë të Shqipërisë dhe sidomos të Kosovës.

Nasho Jorgaqi sponsorizohej fuqishëm nga regjimi diktatorial si agjent edhe për diasporën.

Meqenëse një katastrofe të tillë personaliteti aq katran, sa ç’është shkarrashkruesi Nasho Jorgaqi “Dragoi”, nuk di nga t’ia nisësh, po mjaftohemi vetëm me një këshillë për të: “Meqë partia ta botoi në qindramijëra kopje paçavuren tënde propagandistike mbi “zbulues” krejtësisht të dështuar si megallomanët qesharakë Isuf Mullahi e Hasan Luçi, meqë e ke nxirë letrën me dialogje të gatshme përgjimesh, tani ke rastin të shkruash romanin tënd të jetës, jo më me spiunë të dështuar, por me një spiun tejet të sukseshëm, siç ke qenë vetë”.

Dhe diçka: ti qe i ke quajtur mërgimtarët politikë antikomunistë “qyqe”, ty pra, nuk të shkon gjithë ai pseudonim i fryrë “Dragoi”. Sepse ti je një orl, thjesht orl, që ushqehet me kërma e coftina.

P.S: Rezervoj, pas kësaj një neveri, që do ta afishoj publikisht për ata miq me dy fytyra që i qasen, bashkëpunojnë dhe dalin foto me këtë varrmihës të kulturës.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Sokol29/09/2020 14:58

Ti je nje mbeturine e dy sitemeve o Gone

Mehmet 28/09/2020 05:14

Jo kuksiani varfer por trushpelari e papagalli mbeturine e partise sllavo enveriste.

kuksiani i varfer27/09/2020 16:08

ti je ma zi se ai qyqar, perderisa ke kerku strehim politik ne vitin 2020....ti nuk je as shkrimtar, ast studius.....ke pase do dokumenta neper duar dhe shitesh si "kerkues" shkencore....per cfare ke shkru deri tash mundesh me shi bythen me ta......

Landi27/09/2020 14:57

ka kap noi PPP ky apo familja? nese jo, ceshtje kohe ambasadorja KIMete, takohet per kafe me kolegun e "dragoit", shokun "cigarja" per kryetarin e parlamentit flas viktimat e ketyre, ngrofen ne diell

Shto koment

Denonco