Manastirliu tallet me mjekët: Kërkesat tuaja kanë nevojë për ekspertizë ndërkombëtare

Manastirliu tallet me mjekët: Kërkesat tuaja kanë nevojë për ekspertizë ndërkombëtare

11:15, 24/09/2020

Disa përfaqësues të mjekëve që janë hedhur në protestë dolën në një prononcim për mediat me ministren e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu.

Përfaqësuesi i sindikatës, Gent Stroni tha se janë hedhur bazat për një bashkëpunim. Sipas tij, do ketë edhe një tryezë, ndërsa diskutimet do jenë të gjata.

Kurse ministrja Manastirliu shkoi shumë larg, kur tha se kërkesat e mjekëve kanë nevojë për ekspertizë ndërkombëtare.

Duket se kjo është një strategji për zvarritjen e protestës. Ndërkohë, as Manastirliu dhe as Stroni nuk iu përgjigjën pyetjes se cilat kërkesa janë më emergjente.

KERKESAT E MJEKEVE

-Të shpallen dëshmorë të kombit të gjithë ata pjesëtarë të personelit shëndetësor të cilët humbin jetën në këtë luftë me këtë armik të padukshëm.

-Të bëhet sigurimi i jetës së personelit shëndetësor, me qëllim që familjet e tyre të mund të vazhdojnë jetën dhe pas fatkeqësive të mundshme në këtë luftë.

-Rritje e vlerësueshme e trajtimit financiar të personelit shëndetësor.

-Personelit shëndetësor të çdo niveli t'i sigurohen të gjitha kushtet në punë për parandalimin e infeksionit sipas të gjithave standardeve kombëtare dhe ndërkombëtare.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Noni24/09/2020 16:45

K*urvat injorante , ne qeverin me te ndyre e kriminele te ketij vendi ne historin 30 vjecare , tallen me aftesit, mundin , djersen dhe veteflijimin e ketyre ushtareve mjeke e infermiere, te cilet , duke marre parasysh rrezikun e jetes se tyre , luftojne per shpetimin e jetes se njerezve , jo vetem ne situaten , kushtet e veshtira ne mjeksine e katandisur nga rilindja komuniste e patjetersuar , por edhe me demonat e panginjur te kesaj qeverie , e cila dominohet nga femrat e pamoraleshme , te cilat per te bere jeten e tyre mondane , nuk llogarisin as njerez mbi dhe e as Zot ne qiell.

Daj Jaku24/09/2020 13:16

Ku ka katandis e mjera Shqipëri, me u tall një plehrë injorante si manastirleshi me mjekët e Shqipërisë, me profesionistët më të ndritur të kombit. Kush janë sot profesionistët e Shqipërisë, a mos kemi inxhinierë, filozofë, shkencëtarë, filozofë, shkencat e komunikim-mashtrimit, shkenca politike, ekonomike, .... kemi vetem leshin, manastirleshin, përballë tyre janë mjekët, herojtë e luftës kundër pandemisë, me të cilët tallet idjotja e dy idjotëve, xhulit dhe nicës.

Shto koment

Denonco