Nazarko në Çim Peka LIVE: Si do jetë marrëveshja e detit Shqipëri-Greqi

Nazarko në Çim Peka LIVE: Si do jetë marrëveshja e detit Shqipëri-Greqi

21:13, 21/09/2020

Analisti Mentor Nazarko, i ftuar në emisionin Çim Peka LIVE, komentoi situatën mes Shqipërisë dhe Greqisë.

Ai tha se nuk ka pasur tensione mes Edi Ramës dhe homologut grek Micotaqis gjatë takimit të tyre.

Nazarko komentoi edhe shkrimet e medieve greke, ku thuhet se “ne do i bëjmë Ramës një ofertë që nuk do ta refuzojë”.

Referuar burimeve, Nazarko tha se ka një informacion se si do jetë marrëveshja e ndarjes së detit mes Shqipërisë dhe Greqisë.

“Shqipëria dhe Greqia kanë biseduar për një marrëveshje që parashikon, ky është një version, burimi është i besueshëm- mund të kemi një marrëveshje të rishikuar nga ajo e vitit 2009, në të cilën ku do përdoren terma reference të marrëveshjes mes Italisë dhe Greqisë për ndarjen e detit,” tha ai.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Daj Jaku21/09/2020 23:54

O *ar i vyshkur prej servilosjes, çfatë lidhje ka Italia me Shqipërinë për ndarjen e detit? Italia është në tëçkën e sëçkës ndërsa Shqipëria është e rrethuar me ishuj grekë sa një pullë poste, të cilat greku do ti llogarisë si kontinent. U shkërdhyet nga goja e nga gryka për projekt martëveshjen e Saliut me 6 milje det të Greqisë, ndërsa sot i jepet të drejtë marrëveshjes personale (të fshehtë, sekrete) të Edvinit me 12 milje det Greqisë në bythë të Shqipërisë.

Shto koment

Denonco