Si do të zgjidheshin deputetët në qarkun e Lezhës sipas marifetit të fundit të Ramës

Si do të zgjidheshin deputetët në qarkun e Lezhës sipas marifetit të fundit të Ramës

09:52, 21/09/2020

Në grafikun e mëposhtëm tregohet, se si me “listat e hapura” të Edi Ramës zgjidhen 7 deputetët e qarkut të Lezhës.

Kështu shikohet mjaft mirë truku i Rilindjes sipas të cilit vetëm emrat që ka dërguar Rama në KQZ do zgjidhen deputetë dhe jo ata që fitojnë më shumë vota nga elektorati.

Shikoni me kujdes tabelën dhe kuptoni se e gjitha është një lojë fjalësh dhe propagandë e kryeministrit, që të zgjedhë prapë ata emra që ai vendos të parët dhe nuk ka shansin të fitojë asnjë prej atyre që marrin më shumë vota.

E gjitha ishte një lojë e kryeministrit për të prekur Kushtetutën për koalicionet si dhe për të tentuar që të fitojë një mandate të tretë me çdo kusht e mënyrë.

Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco