Listat, Rama nga Gjermania: Propozimi i Taulant Ballës është demokratik

Listat, Rama nga Gjermania: Propozimi i Taulant Ballës është demokratik

17:33, 19/09/2020

Lidhur me problematikat e listave të kandidatëve në zgjedhjet e ardhshme më 25 prill, nga Gjermania, kryeministri Edi Rama, komentoi zhvillimet e fundit politike në vend.

Duke i dalë në mbrojtje propozimit të PS-së në këshillin politik dhe debatin që pasoi për listat e hapuara apo të mbyllura të kandidatëve, Rama tha se cdo propozim është i diskutueshëm, ndërsa paralajmëroi opozitën të mos bëhet pengesë e procesit. 

“Propozimi nuk është shpikje i referohet një modeli që e kanë disa vende demokratike. Cdo propozim është i diskutueshëm uroj që opzita mos humbasë kohe sic e ka zakon, se koha nuk pret. Zgjedhjet janë më 25 prill në ligjin zgjedhor kemi edhe angazhimin për sistemin elektronik. Opozita është e mirëpritur të diskutojë të japë alternativa, por të pengojë procesin duhet ta harrojë një orë e më parë sepse nuk ka kohë për të pritur dhe ne nuk do të presim në pafundësi.” tha Rama.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

pa emer19/09/2020 18:14

nje here thua E Majta Angleze,nje here tjeter thote e Djathta Daneze. Kete here nuk e shquan,por na thote qe Takulanti eshte kryedemokrati i Evropes. FO

Shto koment

Denonco