Alarmi/ 50 mësues me Covid-19 në të gjithë vendin, ja në cilat shkolla

Alarmi/ 50 mësues me Covid-19 në të gjithë vendin, ja në cilat shkolla

13:26, 19/09/2020

Partia Demokratike ka njoftuar për median, këtë të shtunën, se 50 mësues janë të infektuar me koronavirus në vend, duke rrezikuar shëndetin e fëmijëve në shkolla. Sipas Albana Vokshit e cila doli për gazetarët nga selia e PD, shkollat e prekura janë:

Gjimnazi “Ismail Qemali”, ku nëndrejtoresha ka rezultuar me COVID, duke infektuar edhe 2 mësuese të tjera. Gjithçka është mbajtur e fshehur deri në denoncimin e një mësueseje, ndërkohë që janë testuar një numër i kufizuar mësuesish.

Tek gjimnazi “Petro Nini Luarasi” ka më shumë se 5 mësues të infektuar, por situata kritike mbahet e fshehtë.

Tek shkolla “Jerodim De Rada”, 10 mësues janë të infektuar dhe 12 të tjerë të karantinuar

.Në Delvinë janë 3 të infektuar: 1 mësuese, 1 edukatore kopshti dhe 1 sanitare.

Në Sarandë janë 9 mësues, edukatorë dhe sanitarë të infektuar.

Në Ersekë janë 12 mësues të infektuar.

Edhe në Bulqizë janë 4 mësues me Covid, por nuk është urdhëruar pezullimi i mësimit siç parashikonte edhe vetë udhëzuesi i qeverisë.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco