Mimoza Kusari nĂ« A-Show: Liqenin e Ujmanit e kanĂ« paguar kosovarĂ«t, Hoti nuk mund t’ia jepte SerbisĂ« pĂ«r njohje

Mimoza Kusari nĂ« A-Show: Liqenin e Ujmanit e kanĂ« paguar kosovarĂ«t, Hoti nuk mund t’ia jepte SerbisĂ« pĂ«r njohje

22:06, 15/09/2020

Në lidhje direkte me A-Show, politikania Mimoza Kusari Lila, foli për aktualitetin politik në Kosovë.

‘Sikur tĂ« isha lodhur nuk do isha nĂ« politikĂ«.

Kjo Ă«shtĂ« si maratona, qĂ« tĂ« japin zellin tĂ« vazhdosh mĂ« tej. Çdo gjĂ« di tĂ« bĂ«j, por deri tani nuk kam mĂ«suar tĂ« dorĂ«zohem


PĂ«r pjesĂ«n e parĂ« tĂ« pyetjes ajo qĂ« ndodhi nĂ« Ëashington, e ka njĂ« domethĂ«nie tĂ« madhe. Kemi kĂ«rkuar angazhimin e SHBA, por nuk e pritur gjatĂ« zgjedhjeve atje.

Kjo nuk është dëshirë e askujt të fusë situatën e vendit në një situatë aq të paqartë ku ndodhet Amerika.

Në nuk e dimë nëse do kemi një president të zgjedhur apo do kemi një president si Trump. Një gjë është e saktë, dhe e sigurtë, Abdullah Hoti nuk është kryeministër legjitim, dhe nuk e ndjen peshën e kryeministrit, që duhet ta fitonte në zgjedhje, do të kishte më shumë përgjegjësi, për atë që ne e quajmë listën e zotimeve.

Turp është çështja e Ujmanit.

Ujmani është një liqen artifialcia, I ndërtuar në vitin 1982. I miratuar në Kuvendin e Republikës Autonome Socialiste të Kosovës.

ËshtĂ« paguar çdo centimetĂ«r nga kosovarĂ«t.

Të futet një aset i Kosovës, dhe ti japësh diçka Serbisë për njohje është absurde.

Tash duhet të bëhet një vlerësim dhe legjitimiteti i saj që ka ndodhur në SHBA, duhet të ishin nëpërmjet një procesi zgjedhor në Kosovë.

Dëmi që është bërë në disa pika aty është shumë i rëndë.

Trumpi i referohet kryeministrit tĂ« KosovĂ«s si njĂ« vend islamik.’

Mimoza Kusari Lila, u ndal edhe te figura e Vjosa Osmanit në politikën e Kosovës.

‘Gjithçka ka ndodhur nĂ« mars me shkarkimin e qeverisĂ« Kurti ka qenĂ« njĂ« dush i ftohtĂ«. BashkĂ« me Vjosa Osmanin, kanĂ« qenĂ« dy personalitete qĂ« janĂ« dalkyar, dhe qĂ« pĂ«rfaqĂ«sojnĂ« zgjimin, njĂ« shoresĂ«.

Fatkeqësisht ndodhi të ishte një përshtypje e gabuar.

Ajo qĂ« ndodhi me pĂ«rjashtimin e saj, me urdhĂ«r tĂ« kryetarit tĂ« partisĂ«, ku nuk iu dha as e drejta pĂ«r t’u shprehur mĂ« ata qĂ« e mbĂ«shtetĂ«n, ishte e turpshme.

Unë e kam cekur edhe në mars se këtu kemi të bëjmë një luftë midis të resë dhe të vjetrës.

Unë besoj që zgjedhjet janë të paevitueshme.

Duhet njĂ« ndryshim tejet dramatik, ndryshim I cili duhet prekur, dhe jo qĂ« kalon nĂ« njĂ« ndryshim tĂ« njĂ« nuance tĂ« lehtë ’-tha Mimoza Kusari Lila.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco