Opozita më lincoi se nuk flas shqipen zyrtare/ Ironia e Bejtes: Besa duhet të pinte kafe me trajnerin e Tironës, Emanuel Egbo që të ...

Opozita më lincoi se nuk flas shqipen zyrtare/ Ironia e Bejtes: Besa duhet të pinte kafe me trajnerin e Tironës, Emanuel Egbo që të ...

22:39, 14/09/2020

Drejtori i Informacionit në Syri Tv, Andi Bejtja, e ka cilësuar groteske deklaratën e ish-ministres së Arsimit, Besa Shahini, se opozita e ka lincuar se nuk fliska shqipen zyrtare.

Me ironi Bejtja i këshillon Shahinit, që të paktën të pijë një kafe me trajnerin e Tiranës, Emanuel Egbo.

‘Ky vetëpersekutimi i ish ministres së arsimit, sikur opozita e paska lincuar se nuk fliska shqipen zyrtare është jo thjesht grotesk po i turpshëm.

Para se t'i lëshonte kto fjalë Besa duhej ta dinte se opozita ka bastione të saj pikërisht ato zona ku dialekti është më i ngjashëm me atë të sajin, madje lidere të mazhorancës janë tallur nën zë dhe mbi zë për këtë dialekt...

E dyta, para se ta deklaronte këtë duhet të pinte një kafe me bashkëkombasin e saj Albin Kurti e ta pyeste " si ka mundësi nuk ta zënë me gojë ketë dialektin tonë as në mejhanet me fanatike të Tirones ku flitet me O "

Dhe neqoftese nuk e bindte as përgjigjja e Albinit të shkonte të pinte një kafe me trajnerin e Tirones Emanuel Egbo.’

 

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Daj Jaku16/09/2020 08:20

Kush tjetër në Shqipëri më shumë se Edvin Rama është tallur botërisht me dialektet e veriut e veçanërisht me dialektin kosovar? Por ty mo zyshe filloreje të pëlqeu kari-era e papritur dhe e pamerituar, e dhuruar nga antikosovari më i madh i Kosovës, Baton UDB-ja, sepse edhe ti je nga e njëjta stampë, shisni gjithçka për interes personal, përfshirë intetesat e atdheut. Kosova ka nxjerrë dhe ka aktualisht intelektualë të ndritur në nivel botëror, por ata nuk janë plastelinë, për ti dhënë formën që ti teket e kur ti teket li-derrit të rradhës. Li-derri që të vuri ty ministre pa adnjë meritë, shiti e bleu territoret e atdheut tënd (të atdheut tonë) me armikun më të madh të Kosovës, MilloVuçiqin, por ti nuk bëzajte, për të ruajtur ndenjësen e majme ku kishe vënë bythën. Sa hetë tallej li-derri yt Edvin me dialektin tënd kosovar ndërsa ti nuk nuk u ndjeve fare, por u ankove se të masakroi opozita moj hipokrite e vocërr. Tek e fundit edhe ti gjenetikisht je e sojit të shërbëtorëve të UDB, prandaj dhe u zgjodhe aty ku nuk e kishe parë as në ëndërr. Shko në thejqafje edhe ti moj ministre që do mbetesh në historinë e Kombit si ministre e arsimit më injorantja dhe më e dëmshmja, bashkë me shpikjet e idjotsisë më të madhe, TURI yt nuk do harrohet kurrë.

Shto koment

Denonco