Balliu: Shqetësuese që gazetarët e RTV Ora dhe Ora News do punojnë të rrethuar nga policët e qeverisë

Balliu: Shqetësuese që gazetarët e RTV Ora dhe Ora News do punojnë të rrethuar nga policët e qeverisë

17:13, 11/08/2020

Ish-deputeti demokrat, Klevis Balliu, e ka cilësuar shqetësuese sekuestrimin e televizoneve RTV Ora dhe Ora News.

‘Këto ditë kam ndjekur me shqetësim situatën e krijuar pas vendosjes nën sekuestro të dy televizioneve kritike me qeverinë dhe Bashkinë e Tiranës, RTV Ora dhe Ora Neës.

Me administrimin nga qeveria të televizioneve, gazetarët ndjehen të pasigurtë dhe jo të lirë për të bërë punën e tyre.

Janë shumë shqetësuese për lirinë e medias denoncimet se “siguria” e televizioneve do t’i dorëzohet kompanisë shtetërore Illyrian Guard.

Kjo do të thotë se gazetarët do të punojnë të rrethuar nga policët e qeverisë. Me një presion të tillë psikologjik dhe pa garanci për marrjen e pagave, asnjë gazetar dhe asnjë media nuk mund të ruajë pavarësinë editoriale.

Është një shërbim ndaj lirisë së medias hetimi me shpejtësi dhe pa zvarritje i çështjes që ka krijuar këtë situatë të paprecedentë për një media! Ky hetim duhet të jete potësisht i pavarur nga ndikimi i qeverisë.

Çdo vonesë e drejtësisë është një hap më shumë drejt mbylljes së gojës së gazetarëve.

 

 

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

E VERTETA12/08/2020 01:27

HA HA HA;I KERKOJNE NJEREZVE PSE JANE PA MASKA,TANI QE JU KANE VENE MASKAT.KU ISHIT JU KUR MBYLLEJ AGON CHANNEL.PO PER VIRUSIN KENI BERE NDO1 HETIM APO JO;DESHA TE THEM PER VIRUSIN 5G E KAM FJALEN QE KA NDEZUR VODAFONI,SE VIRUS(HELM)NE LATINISHT NUK KA POR VETEM TERROR PSY OP KUMUNIST TE GJITHA MEDIAT PO BEJNE

Daku11/08/2020 17:34

Amon o Ballio, vetem ti mos shko te Ora se kane .e e priah si prishen Astirin "mbi trupin tend".

Shto koment

Denonco