Skandali 'Sadushi'/ Berisha: Ilustrim tipik i kontrollit politik antikushtetues mbi vetingun

Skandali 'Sadushi'/ Berisha: Ilustrim tipik i kontrollit politik antikushtetues mbi vetingun

16:44, 10/08/2020

Ky fakt ka sjellë edhe reagimin e ish kryeministrit Sali Berisha, i cili përmes një postimi në Facebook shprehet për mbështetje politike ndaj gjyqtarit.

Sipas Berishës, ky është një ilustrim tipik i kontrollit politik antikushtetues mbi vetingun.

Postimi i plotë i Berishës:

Ketij i thone kallp veting!

Per Sokolin e Partise:

1-asnje verifikim te pasurive dhe burimit te tyre.

2-garanci per Sokolin e Partise jep vet Sadushi i partise.

E shoqja gjykatese e Sokolit te partise kerkon te perjashtohen nga vetingu i saj pasurite e Sokolit te Partise te deklaruara para marteses.

KPK e pranon ne kundershtim me ligjin dhe praktiken kerkesen e saj dhe e shpall njelloj si bashkeshortin, te paster qelibar.

Ky rast eshte nje ilustrim tipik i kontrollit politik antikushtetues mbi vetingun.

Lexoni hetimin e gazetarit investigativ per vetingun e partise apo kallp vetingun! sb

https://boldnews.al/2020/08/09/skandali-klgj-nuk-verifikoi-pasurine-e-sokol-sadushit-para-emerimit-ne-gjykaten-e-larte-dokumenti/?fbclid=IwAR2-LSEwNmGzYh7xRFKhCvV9TMd4cKwAkKhBFVzw5XbE2IRkl9vnSnFaxyA
 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco