Greqia rikthen izolimin për shqiptarët, 7 ditë karantinë kush hyn në vendin fqinj

Greqia rikthen izolimin për shqiptarët, 7 ditë karantinë kush hyn në vendin fqinj

18:47, 04/08/2020

Ministria e Mbrojtjes Sociale dhe Trajtimit të Krizave në Greqi sapo ka dhënë një paketë të re masash për parandalimin e koronavirusit, ku përfshihen edhe udhëtarët nga Shqipëria.

Mësohet se kufiri tokësor me Kakavijën do të mbyllet gjatë natës, me qëllim që të ketë kontrolle të shtuara gjatë ditës.

Kështu, duke filluar nga dita e diel e 16 gushtit, të gjithë ata që do të udhëtojnë nga Shqipëria drejt Greqisë, përmes pikës së Kakavijës, do të vendosen në karantinë të detyruar 7-ditore, që të kontrollohen rreptësisht.

Gjithashtu, nga dita e hënë në palën greke do të vendoset ekip kontrolli epidemiologjik i vazhdueshëm për kontroll të plotë të udhëtarëve.

 

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco