KE: Marrëveshja e 5 Qershorit të miratohet e pandryshuar dhe pa u rrezikuar nga ndryshime të tjera

KE: Marrëveshja e 5 Qershorit të miratohet e pandryshuar dhe pa u rrezikuar nga ndryshime të tjera

12:52, 16/07/2020

Komisioni Europian i kërkon Parlamentit të mos vendosë në rrezik marrëveshjen e 5 qershorit me ndryshime të tjera ligjore. Komisioni Europian e mbajti këtë qendrim përmes zëdhënëses Ana Pisonero, e cila theksoi rëndësinë e votimit pa ndryshime të Marrëveshjes së 5 Qershorit. 

Deklarata e plotë e zëdhënëses së Komisionit Europian. 

“Është thelbësore që Marrëveshja e 5 Qershorit për reformën zgjedhore në Shqipëri të ruhet e pandryshuar, nisur nga nevoja për përmhushjen e rekomadimeve të OSBE/ODIHR, nje kusht i vendosur nga Këshilli në Mars, përpara Konferencës së parë Ndërqeveritare. Asnjë ndryshim tjetër ligjor nuk duhet të rrezikojë këtë qëllim kryesor.”

Qendrimi i Komisionit Europian shkon në të njëjtën linjë me atë të Gjermanisë, e cila deklaroi se miratimi i ndryshimeve të njëanshme kushtetuese do të detyrojë Bashkimin Europian të mos hapë bisedimet për anëtarësimin në BE.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Yaaa16/07/2020 13:57

Mereni dhe mbylleni ne azil se ne s'kemi ci bejme si popull dele qe jemi.Biles ju e keni per momentin dhe kryekryesues te OSBE-se.Dhe ne zgjedhjet e OSBE -se do ju hape probleme.xxx

Shqiptari16/07/2020 13:46

KU PJERDH RAMA PËR KE, PËR SHBA, PËR BE!!!! AI PO BËN ÇFARË I LEVERDIS ATIJ PËR TË QËNDRUAR NË PUSHTET, ME ÇFARËDO KOSTOJE PËR SHQIPËRINË DHE POPULLIN SHQIPTAR!!! POR SI DO QË TË BËJË, ÇFARËDO PALAÇOLLËQESH QË TË FABRIKOJË, HUMBJEN ME 62-63% E KA TË SIGURTË!!! RAMA NUK BEN KURRË MARRËVESHJE POR VETËM PAZARE TË FËLLIQURA DHE DALLAVERE!!! POR, GJITHSESI, TË GJITHA NË FUND I PRISH DHE I SHAKTËRRON, KUR AI E SHIKON, E KUPTON DHE E BESON QË NUK FITON!! SE CILI ISHTE EDVIN KRISTAQ RAMA KJO DIHEJ QYSH NË FILLIM!!! KËTË E DINTE EDHE KMUT FLECKENSTEIN, EDHE VLAHUTIN LESH KUQJA, EDHE BORCHARDT, EDHE LULUSHJA I SHBA, EDHE SORECA, EDHE MURRIZI, BILES E DINTE EDHE KUJTIM GJUZI!!! TË GJITHË E DININ PËR MISTER 200 MILIONSHIN FROM ALBANIA!!! POR HESHTËN PATURPËSISHT!!! E PRANUAN ASHTU SIÇ ISHTE!! TANI ZGJEDHJET E KOMISIONERËVE TË OSBE KANË NGECUR. OSBE SOT ËSHTË NË KRIZË SI SHQIPËRIA!!! ÇFARË TURPI PËR OSBE!!!! AS VETË OSBE, ME RAMËN NË KRYE, NUK PO BËN DOT ZGJEDHJE!!!! TALLJE BYTHE ME OSBE!!! SKANDAL DHE KALUAR ÇDO SKANDALI!!!! PO LE TË ZGJEDHIN SEKRETAR TË PËRGJITHSHËM TË OSBE GRAMOZ RUÇIN OSE TAULANT PALLËN (BALLËN)!!!! PUNË E MADHE!!! KUJT I PLASI BYTHA PËR OSBE, KUR ME OSBE/ODIHR PO TALL BYTHËN EDHE SKIZOFRENI I DROGUAR EDVIN KRISTAQ RAMA DHE LALI PLEHU?????!!!! KUJT IA KANË LËNË NË DORË TË MERRET ME STRATEGJITË PËR COVID-19??? RAMËS?? HAJDUTIT DHE KONDRABANDISTIT TE DËNUAR ME BURG PËR VJEDHJE IKONASH??? NJË HAJDUT ORDINER DREJTON SOT OSBE DHE FRANCA NUK PO THOTË ASGJE??!!!! NJË KRYEMINITËR I KANABISTANIT DHE KU AKOMA NUK KA GJYKATË KUSHTETUESE DHE GJYKATË TË LARTË FUNKSIONALE, DREJTON SOT OSBE???!!!! SI KA MUNDËSI!! EVROPA DHE VENDET ANTARE TE OSBE LE TË ZBATOJNË STRATEGJINË QË NDOQI STARAPI NGA SURRELI DHE TE ZBATUAR ME PERPIKMËRI USHTARËSH KOREANO-VERJOR, NGA STRUKTURAT E POSAÇME AD-HOK TE NGRITURA NGA FACEBOOK-U I HALESË SË SURRELIT DHE NGA BUSHTRAT E ZAGARËT E PAAFTË, PA PERSONALITET DHE PA DINJITET TË SHËNDETËSISË SË MJERUAR SHQIPTARE!! SUKSESET E QEVERISJES SË SATRAPIT TË SURRELIT DHE I MENAXHIMIT TË SITUATËS PARA-COVID-19, COVID-19 DHE POST-COVID-19, JANË TË PAPARA,PËR T'U MARRË SHEMBULL NGA E GJITHË DYNJAJA. SOT KEMI MË SHUMË VIKTIMA SE SA KISHIM NË KULMIN E SITUATËS SË PANDEMISË!!! O ZOT! NA RUAJ QË BOTA TË MOS MBETET NË DUART E KËTIJ IDIOTI, NARKOMANI, KLEPTOMANI DHE SKIZOFRENI TË SËMURË!!!! KUDO KU SHKELIN KËMBËT DHE PREKIN DUART I TIJ TË NDRYRA GJITHÇKA SHKATËRROHET, RRËNOHET DHE KALON NË KRIZË TË THELLË!!! KËTË PO E VUAJNË MBI KURRIZIN E TYRE TË KËRRUSUR NGA VUAJTJET TË GJITHË SHQIPTARËT!!! TANI PO E VUAN VETË OSBE!!! KËSHTU LE T'IU BËHET EDHE ATYRE!!! GJITHSESI RAMA ËSHTË I MBARUAR TANI!!

Shto koment

Denonco