Dialogu Kosovë – Serbi, Lajcak: I lumtur që po ecën përpara pas 20 muajve ndërprerje

Dialogu Kosovë – Serbi, Lajcak: I lumtur që po ecën përpara pas 20 muajve ndërprerje

14:25, 12/07/2020

Përfaqësuesi i posacëm i BE-së në dialogun Serbi-Kosovë, Miroslav Lajcak , ka theksuar se është i lumtur në rikthimin në binarë pas 20 muajve të dialogut.

Jam i lumtur të them se pas Samitit të Parisit dhe takimit të sotëm midis Kosovës dhe Serbisë, dialogu i lehtësuar nga BE-ja për normalizimin e marrëdhënieve është kthyer në rrugë të drejtë pash 20 muajsh. Si rezultat i takimit të sotëm, ne u pajtuam për elementet kryesore të procesit dhe agjendës së takimit tonë të radhës që do të mbahet të enjten në Bruksel. Falenderoj partnerët për angazhimin konsturktiv”, tha Lajçak.

Përfaqësuesit e BE-së kishin zhvilluar takime të ndara me kryeministrin e Kosovës Avdullah Hoti dhe presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq, për të përfunduar me një takim të përbashkët mes dy palëve.

Para fillimit të dialogut, Përfaqësuesi i lartë i BE-së për politikë të jashtme dhe siguri, Josep Borrell, ka thënë se arritja e një marrëveshjeje është thelbësore për qytetarët e Kosovës dhe Serbisë

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco