Vuçiç kërcënon me izolim/ Beograd shpërthen në protesta, qytetarët sulmojnë parlamentin

Vuçiç kërcënon me izolim/ Beograd shpërthen në protesta, qytetarët sulmojnë parlamentin

23:31, 07/07/2020

Mijëra njerëz protestuan kundër njoftimit të presidentit serb për një izolim të mundshëm të vendit pasi shteti ballkanik po përballet me një valë të re infektimesh me Covid-19.

Policia përdori gaz lotsjellës mbi mijëra njerëz, ndërsa këta të fundit bërtisnin "Dorëheqje! Dorëheqje! ".

Ata u mblodhën para ndërtesës së parlamentit në qendër të Beogradit, ndërsa disa prej tyre mundën të futeshin në ndërtesë ku pati edhe përplasje me policinë.

Më herët, Presidenti Aleksandar Vuçiç e quajti situatën e virusit në kryeqytetin serb të Beogradit "alarmante" dhe "kritike" pasi spitalet e qytetit kishin afruar kufijtë e tyre të aftësive.

Ndërkohë në protestë ka dalë edhe opozita, e cila i është bashkuar protestës së qytetarëve. Një prej pretendimeve të opozitës është edhe manipulimi i zgjedhjeve të fundit nga ana e presidentit Aleksandar Vuçiç.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Landi08/07/2020 00:19

Vetem poplli qylyk majtosh karmunist shqiptar shef telenovela turke gjith diten

stavri07/07/2020 23:41

I lumte

Shto koment

Denonco