Meta: Ngritja e Gjykatës Speciale, akt i padrejtë dhe i sforcuar

Meta: Ngritja e Gjykatës Speciale, akt i padrejtë dhe i sforcuar

21:07, 29/06/2020

Jam i bindur nĂ« pafajĂ«sinĂ« e luftĂ«tarĂ«ve tĂ« UÇK-sĂ«.

KĂ«shtu Ă«shtĂ« shprehur presidenti Ilir Meta gjatĂ« intervistĂ«s sĂ« tij pĂ«r "Çim Peka LIVE".

I pyetur se, a i beson Gjykatës Speciale, Meta u shpreh se ngritja e saj ka qenë e padrejtë dhe e sforcuar, por ka qenë një kompromis që duhej realizuar.

A i beson Meta Gjykatës Speciale?

"Nuk besoj se ka patur shqiptarĂ« qĂ« ka qenĂ« pro dhe e kemi konsideruar si tĂ« padrejtĂ« dhe tĂ« sforcuar. TĂ« gjithĂ« drejtuesit e UÇK kanĂ« shkuar nĂ« HagĂ« dhe unĂ« e thashĂ« edhe mĂ« pare se ka qenĂ« njĂ« kompromis dhe siç e tha vetĂ« Thaçi, ata e kanĂ« marrĂ« parasysh pse duhej pranuar ky kompromis. MĂ« pas do tĂ« vendoste KĂ«shilli i Sigurimit dhe situata do tĂ« bĂ«hej mĂ« pak e favorshme pĂ«r KosovĂ«n. Jam I bindur nĂ« pafajĂ«sinĂ« e tyre. Siç kam qenĂ« pĂ«r Haradinajn, pĂ«r Limajn e pĂ«r tĂ« tjerĂ«", tha Meta

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco