Protesta e maturantëve/ Meta, Komitetit të Maturës Shtetërore: Shqyrtoni sa më shpejt shqetësimet e tyre

Protesta e maturantëve/ Meta, Komitetit të Maturës Shtetërore: Shqyrtoni sa më shpejt shqetësimet e tyre

19:58, 13/06/2020

Presidenti i Republikës Ilir Meta reagon lidhur me protestat e ditëve të fundit të maturantëve.

Përmes një reagimi në Facebook, kreu i Shtetit shprehet se po i ndjek me shqetësim zhvillimet e fundit dhe kërkesat e maturantëve, ndërsa shton se, "provimi i Maturës Shtetërore të shërbejë si një vlerësim i drejtë i dijeve të tyre në kohë të vështira, dhe jo si një ndëshkim ndaj pamundësisë objektive të studentëve dhe kufizimeve të pamerituara për arritjen e rezultateve të kërkuara".

Reagimi i plotë i presidentit:

Po ndjek me shqetësim protestën e maturantëve dhe kërkesat e tyre ndaj autoriteteve përgjegjëse.

I bëj thirrje Komitetit të Maturës Shtetërore që në përmbushje të detyrimit ligjor dhe përballë kërkesave të studentëve, në transparencë të plotë, të marrë sa më parë në shqyrtim të gjitha shqetësimet e tyre dhe t’u përgjigjet me përgjegjësi të plotë.

Edhe zëri i vetëm i një maturanti duhet dëgjuar, vlerësuar dhe sqaruar për paqartësitë dhe vështirësitë që ka hasur në këtë kohë pandemie.

Viti që kaloi ka qenë shumë i vështirë për të gjithë sistemin arsimor, por në mënyrë të veçantë për maturantët tanë.

Provimi i Maturës Shtetërore të shërbejë si një vlerësim i drejtë i dijeve të tyre në kohë të vështira, dhe jo si një ndëshkim ndaj pamundësisë objektive të studentëve dhe kufizimeve të pamerituara për arritjen e rezultateve të kërkuara!

© SYRI.net

Lexo edhe:

Tags

Komentet

Shto koment

Denonco