'Prano ose largohu'/ Maturantët nuk ndalen, edhe nesër para Ministrisë së Arsimit

'Prano ose largohu'/ Maturantët nuk ndalen, edhe nesër para Ministrisë së Arsimit

19:45, 13/06/2020

Protesta e maturantëve do të vijojë edhe ditën e nesërme.

Pas dy ditëve rresht, nesër ata do të jenë sërish para Ministrisë së Arsimit, në ora 11:00, nën moton "Prano ose largohu".

Ata kërkojnë rishikimin e testit të Gjuhës Shqipe dhe Letërsisë duke u shprehur të pakënaqur për nivelin e provimeve, ndaj edhe janë mbledhur para këtij institucioni, në pritje të një reagimi nga kjo e fundit.

Gjithashtu,  ata kanë kërkuar rivlerësim të testit dhe uljen e kufirit për notën 9 dhe 10. Kujtojmë se maturantët kanë bllokuar edhe rrugën e Durrësit.

 

Nga ana tjetër, Ministria e Arsimit është e vendosur që provimi të mos përsëritet.

Gjatë ditës së sotme, përveç Tiranës, ka patur protesta edhe në Fier, Durrës dhe Shkodër.

Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Tags

Komentet

Shto koment

Denonco