Bamir Topi: Meta garant i moskapjes sĂ« KushtetutĂ«s, ‘Venecia’ i dha tĂ« drejtĂ«s

Bamir Topi: Meta garant i moskapjes sĂ« KushtetutĂ«s, ‘Venecia’ i dha tĂ« drejtĂ«s

20:20, 04/06/2020

Ish-presidenti Bamir Topi mbĂ«shtet qĂ«ndrimet e presidentit Ilir Meta nĂ« pĂ«rplasjet me qeverinĂ« pĂ«r emĂ«rimet nĂ« GjykatĂ«n Kushtetuese. NĂ« njĂ« intervistĂ« pĂ«r “ABC News”, Topi tha se mazhoranca ka hequr nga kushtetuta instrumentin e presidentit pĂ«r tĂ« kĂ«rcĂ«nuar me dorĂ«heqje nĂ« raste se shkelen ligjet.

“2008 mua mĂ« gjeti nĂ« njĂ« pozicion qĂ« nuk e kisha njĂ« vit mĂ« parĂ«. Presidenti ka njĂ« instrument qĂ« nuk e pranon njĂ« lloj politike dhe kĂ«rkoj dorĂ«heqje. Kjo do tĂ« thotĂ« se mazhoranca rrĂ«zohet. Ata i hoqĂ«n presidentit edhe atĂ« tĂ« drejtĂ« qĂ« tĂ« kĂ«rcĂ«nonte me dorĂ«heqje. Edhe Meta Ă«shtĂ« zgjedhur nĂ« kĂ«tĂ« frymĂ«. Presidenti si njĂ« akt tĂ« fundit i thotĂ« mazhorancĂ«s mos e tepro nĂ« kĂ«tĂ« politikĂ« se do mĂ« çdo nĂ« dorĂ«heqje. Meta e shikon veten si njĂ« president me mundĂ«si tĂ« pakta. Ai mund tĂ« ketĂ« nuanca tĂ« ligjĂ«rimeve politike qĂ« afrohen me opozitĂ«n. Meta Ă«shtĂ« politikan, i ka pasur tĂ« gjitha karriget. Edhe presidenti pĂ«rdor gjuhĂ« politike kur tĂ« tjerĂ« tĂ« vendosin me shpatulla pas murit”,- tha Topi.

Ish-Presidenti u shpreh se Komisioni i Venecias i dha të drejt kreut të shtetit dhe mazhoranca duhet të ishte tërhequr nga qëndrimet e saj.

“Kur Komisioni i Venecias i jep tĂ« drejtĂ« presidentit duhet tĂ« kishte njĂ« tĂ«rheqje tĂ« maxhorancĂ«s. Meta Ă«shtĂ« bĂ«rĂ« garant i moskapjes sĂ« GjykatĂ«s Kushtetuese. Pse duhet ne tĂ« presim vendimin e Strasburgut”, tha Topi.

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Tags

Komentet

Arberi 05/06/2020 16:11

Sa here Rama ka ndonje hall shfaqet ne tv Bamir Topja. Shume burri mire je treguar mor Bamir bolja e tregove cfare muti ke ne shpirt te bleu Rama dhe te beri si dashnore qe kur ishte kryetar Bashkie.

Shto koment

Denonco