Rama nuk e ka haberin e ngjarjes ku u abuzua me një vajzë në Kamëz/ I qan shpirti për Shahinin...

Rama nuk e ka haberin e ngjarjes ku u abuzua me një vajzë në Kamëz/ I qan shpirti për Shahinin...

14:44, 04/06/2020

Pasi kishte heshtur me ditë të tëra, kur i kanë dështuar të gjitha strukturat arsimore, dhe ku roja i shkollës ëbuzoi me një të mitur, kreu i qeverisë i dedikoi sot disa minuta në Kuvend, ku herë u shfaq si prift, dhe herë të tjera si babai i Besa Shahinit.

Aq shumë nuk ia kishte haberin asaj që kishte ndodhur në Kamëz, sa kreu i qeverisëe e dinte se 15-vjeçaren e kishte abuzuar një mësues dhe jo roja, ndërkohë që gjatë gjithë fjalës u kujdes që të tregonte se aktet e pedofilisë janë shumë të zakonshme në çdo vend të botës.

Po ashtu Rama këmbënguli se përdhùnimi i vazhdueshëm ndaj vajzës së mitur, ishte i njëjtë me kërkesën e llogarisë që po i bëhet ministres së Arsimit Shahini, për të cilën shprehu konsideratat më të larta.

“Nëse ti del këtu dhe fyen ministren, atëherë ti je aleat i atij mësuesi monstër”, tha Rama, që nuk u ftillua as pas një pauze që bëri në komunikimin e tij. Rama nuk kursey indirekt dhe deputetet socialiste Mimi Kodheli dhe Vasilika Hysi, të cilat mbajtën një qendrim të fortë për ábuzimin, duke thënë se çdokush që komentoi rastin, përdori si mish për top vajzën e cila ishte víktimë.

”Nuk është hera e parë që ndodh për fatin tonë të keq, u kalua në ábuzim që nuk është në nivelin e abuzimit trupor, por është në dhùnimin e nivelit psikologjik të një trupi të tërë. Janë deputete, janë analistë, e marrin víktimën dhe e bëjnë mish për topat e tyre, është një gjë që nuk ndodh në asnjë vend të botës. Atë viktimë që gjënë më të rëndësishme dhe kërkesën themelore që kanë është ti ruhet anonimiteti.

Pseudopolitikë, pseudonjerëzor, është fatkeqësi që të shohësh sesi një viktimë e dhunës ndaj një të miture përdoret në këtë farëfeje. Unë nuk vë në dyshim që një pjesë e këtyre njerëzve të kenë ndjerë vërtet keqardhje, u them të gjithëve atyre që e kanë kthyer víktimën në shkop për tiu rënë të tjerëve, që ju jeni ridhënues të asaj fatkeqe, dhe nga ana tjetër unë nuk besoj një sekondë të vetme, që ata që dhunojnë publikisht ministren, që është një grua, e kanë hallin e vërtetë te ajo vajzë. Nuk mund të mbrosh një viktimë, duke sulmuar një grua tjetër.

Kisha Katolike ka prej vitesh që ka hyrë në një përballje me pe dofilinë, kardinalë, peshkopë të të gjitha nivelet, janë të përfshirë në skandale seksuale, dhe kjo gjë që e ka goditur në mënyrë shumë të egër vetë Kishën, nuk ka qenë një arsye për të rrënuar vetë Kishën. Këtu viktima është marrë dhe është bërë paçavure, është bërë poster, dhe jam i sigurt që asnjë nga këta që flasin nuk ka shkuar që ta takojë atë vajzë.

Çfarë duan këta që ministrja të dalë dhe të flasë për rastin në publik, apo të dalë dhe të marrë masat siç duhet. Abuzuesit e këtyre viktimave janë prindërit, njerëz shumë të afërt me ta, apo siç janë mësuesit e tyre, siç janë priftërinjtë që ti shkon dhe fal mëkatet, prandaj këto krime janë shumë të vështira për tu kapur”, tha mes të tjerave Rama në fjalën e tij.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco