Reforma/ Basha drekë pune me ambasadorin e Gjermanisë

Reforma/ Basha drekë pune me ambasadorin e Gjermanisë

14:08, 04/06/2020

Reforma zgjedhore është epiqendra e bisedimeve politike të ditëve të fundit.

Pas 2 ditë takimesh të gjata në rezidencën e SHBA, sot takimet janë zhvendosur në selinë e delegacionit të BE-së në Tiranë.

I pranishëm në këtë takim ishte edhe ambasadori i Gjermanisë në Tiranë, Peter Zingraf.

Pikërisht me këtë të fundit mësohet se kreu i opozitës Lulzim Basha, po zhvillon një takim-drekë pune ku temë e bisedës është reforma zgjedhore.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

tirana04/06/2020 17:38

Duket e pakuptueshme mos pjesemarrja e ambasadorit gjerman ne grupin e ambasadoreve per reformen zgjedhore ...???!!!

cuf dabjoni04/06/2020 15:20

dmth bashke me dreken do haje dhe turpin dhe te ashtuquajturen reforme. Ju befshin mire

Shqiptari04/06/2020 15:08

O LULI BASHA! O SHOKU I YURIT!! PO NUK NDRYSHOI SISTEMI ZGJEDHOR NGA KY AKTUALI I NDYRE QE KEMI SOT NE SISTEMIN PROPORCIONAL TE PASTES KOMBETAR ME LISTA TE HAPURA, REFORMA ZGJEDHORE ESHTE NUL, REFORMA ZGJEDHORE QUHET LANGO-REFORME! QE KJO REFORME TE KETE EFEKT TE PLOT DUHET QE TE REFORMOHET EDHE SISTEMI I PERZGJEDHJES SE KANDIDATEVE PER DEPUTETE ME PRIMARE DHE ME LISTA TE HAPURA. PRANDAJ QUHET NDRYSHIM I SISTEMIT ZGJEDHOR DHE JO VETEM NDRYSHIM I MENYRES SE VOTIMIT. GJITHCKA ESHTE SISTEMIKE DHE JO INDIVIDUALE. APO KU MERRNI VESH JU NGA KJO LLOJ SHKENCE!!! RENDESI PER JU KANE VETEM KARRIKET E DEPUTETIT. SEPSE SI NE PUSHTET DHE NE OPOZITE PERSERI VETEM JU, 30-40 VETE, JENI TE FITUAR!!! Mos e justifikoni paktin me Ramën për të mos e ndryshuar sistemin aktual elektoral dhe zgjedhor me teori që nuk kanë asnjë bazë. Me teorine qe nuk e ka fajin e sistemi, sepse votat vidhen me cdo sistem e keni kot!!! Sistemi eshte kryesori pasi aty percaktohet menyra se si shkon vota dhe ku shkon vota. Sistemi është rruga apo shina ku do të kalojë makina apo treni! Makinat dhe trenat vazhdimisht, pothuajse çdo 3-4 vjet rinovohen, konstruktohen, modifikohen dhe modernizohen, por jo rrugët hekurudhore dhe autostradat. Ato i përshtatin rrotat sipas shinave dhe autostradave dhe rrugëve. Eshte pikërisht sistemi ai qe vendos, edukon dhe zhvillon kulturat e një populli. Ishte sistemi skallvopronar ai qe i detyroi njerëzit të skallvëroheshin, të silleshin me atë kulturë që kërkonin pronarët e tyre dhe të nënshtroheshin, ishte sistemi feudal ai që i detyroi njerëzit të silleshin me kulturë feudale, ishte sistemi kapitalist apo sistemi komunisto-socialist ai që i beri njerëzit të edukoheshin, të silleshin e të jetonin të detyruar sipas sistemit përkatës. A nuk ishte sistemi socialisto-kumunist në Shqipëri, ai që na shpronësoi, na kolektivizoi dhe na detyroi të gjithëve që të edukoheshim, të arsimoheshim, të silleshim, të këndonim, të qeshnim, të qanim, të punonim, të ndërtonim dhe të jetonim si komunistë në rrethim???!!!! Në rrethimin absurd nga vetvetja!!!! Po sot çfarë po kërkohet? Ndryshimi i atij sistemi zgjedhor që polli dhe solli në politikë, në qeveri dhe në administratën publike monstra të neveritshme, idiotë, injorantë, analfabetë, kriminelë, të inkriminuar, trafikantë, burgaxhinj, hajdutë, të korruptuar, drogaxhinj, dhunues dhe përdhunues grash dhe fëmijësh. Ai sistem që mban dhe do të mbajë po ata politikanë të urryer, të dalë boje, të dalë mode dhe të pështirosur që kanë 20-30 vjet që ushqehen si kërbusha dhe shushunja në trupin e dobët, të zgjebosur dhe të varfër të këtij populli të mjerë! Sistemi aktual zgjedhor antidemokratik do që të mbajë në politikë dhe në pushtet po ata politikanë që po e mbajnë peng këtë vend dhe larg antarësimit dhe integrimit në BE. Ky sistem që do të mbajë edhe ty dhe shumë të tjerë si ty pa meritë, pa u votuar direkt nga populli, por duke u strukur pas renditjes në listat e mbyllura të kryetarëve apo të pronarëve të partive!! Vendoseni Sistemin Proporcional Kombëtar të Pastër me Lista të Hapura dhe dilni përballë popullit për të marrë votëbesimin e tij, nëse ua mban bytha!!! Boll na bëtë teori idiote!! Boll me konspiracione dhe kode mafiozesh!!! POPULLI KERKON TRANSPARENCE DHE JO TE SHKOJE NE VOTIME QORRAZI, SA PER TE BERE QOKEN TUAJ E PER T'IU DHENE MANDATET E DEPUTETEVE!!! SHQIPTARET PO PRESIN NDRYSHIMIN E MADH! NDRYSHIMI I MADH FILLON ME NDRYSHIMIN E SISTEMIT TOTAL ZGJEDHOR!!! GJITHCKA TJETER ESHTE PROPAGANDE DHE MASHTRIM!!!

Shto koment

Denonco