Calavera: Jemi në detajet e fundit të kornizës së negociatave për Shqipërinë

Calavera: Jemi në detajet e fundit të kornizës së negociatave për Shqipërinë

10:05, 03/06/2020

Genoveva Ruiz Calavera, Drejtore për Ballkanin Perëndimor në KE, i ka pohuar sot institucioneve të Bashkimit Europian se “jemi duke punuar për detajet e fundit të dokumenteve të rëndësishme, që përcaktojnë kornizën në të cilën do të zhvillohen negociatat për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, për pranimin e tyre në BE.”

Calavera i është përgjigjur kësisoj në Twitter, Ana Pisonero-s, Zëdhënëses për Partneritetin Ndërkombëtar në KE, e cila më herët kishte përcjellë një mesazh të Komisionerit Varhelyi për dy shtetet që janë në pritje të çeljes së negociatave.

Pisonero kishte njoftuar se: “Komisioneri Oliver Varhelyi  tha se Komisioni Europian do të paraqesë kornizat e bisedimeve për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut në Këshillin e BE në qershor, me shumë shpresë javën e ardhshme.”

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

alo03/06/2020 11:58

ceshte kjo mostere qe genjen gjithmone

Shqiptari03/06/2020 10:59

IK MOJ KARAVELLA E MUTIT!!! IK MOJ BUSHTER MUTI SEPSE EDHE TI E QELBE KETE VEND, O NDYRESIRE!!! NJE MUT KANE PER T'U HAPUR NEGOCIATAT ME SHQIPERINE TOTALITARISTE!!! MJER KY POPULL!!!

asi03/06/2020 10:42

A keni turp kur flisni per hyrjen e Shqiperise ne BE, nje vend qe nuk ka institucionet e drejtesise dhe eshte regjim dikatatorial? Cili vend Europian apo edhe i botes se trete eshte 2,5 vjet pa Gjykate Kushtetuese, pa gjykate te larte dhe zhvillon zgjedhje me nje parti duke shkelura te gjitha te drejtat themelore te njeriut qe nga e drejta e fjales, e tubimit, e prones, e informacionit e tjere. Cili vend ka mbyllur media, emisione dhe ka pushuar gazetare nga puna, deri duke qelluar me plumba shtepite e tyre? A kemi te ngjashem me vjedhjet publike te votave, shtepive dhe kriminele qe i kemi vene deputete dhe kryetare bashkie te cileve ju japim tendera publike kur jane ne arati?.....Uffffffffffffffffffffff...ketu cdo gje nuk ka ngjashmeri me asnje vend ne bote! JU flisni ne kurizin tone vetem te justifikoni pagat qe merni me te ashtuquajturat reforma qe keni 30 vjet qe na i keshilloni dhe na keni cuar ne kete derexhe me keshilltare dhe ekspret tuaj vendas dhe te huaj.

Shto koment

Denonco