SKANDALI i Veliut/ Deputetja që i bëri pyetjen: Heshtëm pasi...

SKANDALI i Veliut/ Deputetja që i bëri pyetjen: Heshtëm pasi...

11:51, 30/05/2020

Pas një heshtje totale nga gratë në kampin qeverisës, por edhe nga shoqëria civile, një deputete më në fund reagoi për skandalin e kryepolicit Ardi Veliu. Bëhet fjalë për deputeten Elena Xhina, e cila i bëri pyetjen që mori atë reagim brutal dhe të papërgjegjshëm nga Veliu.

Duka thotë se u ndodh në situatë të vështirë dhe heshti.

“Mendja ime por besoj dhe e kolegeve të mia u ndodh në situatë të vështirë… Askush nga ne nuk komentoi, nuk interpretoi dhe as diskutoi në ato çaste mbi pamjet që u shfaqën, për t’ia lënë një momenti të dytë, më të qetë dhe ndoshta dhe më të kuptueshëm… nuk është se kuptuam shumë se çfarë po ndodhte aty…

U ndodhëm në situatë të vështirë dhe heshtëm…”

“Nga ana tjetër, lidhur me çfarë deklaroi Drejtori i Përgjithshëm i Policisë, fjala ishte e tij dhe sqarimi duhet të ishte patjetër i tij, ashtu siç në fakt ai veproi me deklaratën e tij për shtyp. Zot i fjalës është ai që e thotë dhe vetëm ai ka të drejtë ta sqarojë.

Unë personalisht i kërkoj ndjesë publike Zonjës që shfaqej në video për faktin që isha prezente dhe që nuk reagova në atë moment, por dua të t’ju them me siguri se as unë e as koleget e mia nuk u ndjemë mirë.

Kam lexuar në rrjete sociale komente fyese nga më të ndryshmet… disa dhe në inboxin tim… shoqëri që për të mbrojtur një grua shan e ofendon në të gjitha format gra të tjera… kjo është shoqëria jonë, por gjithsesi vlerësime për të gjithë që reagojnë për të drejtat… E di mendimin që pason… je përfaqësuese e popullit, duhet të japësh llogari… po patjetër në çdo kohë, por fyerjet dhe ofendimet bien njëjtë mbi të gjithë, dhembin njësoj….

Dikush më pyeste a ke fëmijë, në një shkrim na etiketonin deputetet nëna… po kemi fëmijë, jemi nëna, si një pjesë e madhe prej jush… Po, jam nënë, prandaj e pyeta Drejtorin lidhur me dhunën e ushtruar mbi djalin e mitur…

Dua ta mbyll me një thënie të Luigi Pirandello : “Një fakt është si një thes – nuk do të ngrihet nëse është i zbrazët. Për ta bërë atë të ngrihet, së pari duhet të vendosni në të të gjitha arsyet dhe ndjenjat që çuan atë në atë gjendje”….”, shkruan deputetja.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Latif02/06/2020 07:34

Po ca do flisje ti, ai pak a shume ju tha "kurva" jeni te gjitha, ca do flasesh ti moj, moj qe e dime se si apo kush e ca lidhjesh ke, hesht me mire sic heshte kur foli polici.

imi31/05/2020 16:49

Me pamje guaku ky fuksi i doçit!

kokepalari31/05/2020 16:08

Uné çuditem me disa komentues!! Kjo zonjusha éshté deputete e eméruar nga EDVIN DROGA çfaré prisni ju mé tepér? Detyra e saj ne té tilla skandale éshté ta zbusi reagimin popullor, ma merr mendja dhe pyetjen ja kané shkruar kesaj deputetkés. Pér mé tepér i referohet dhe Pirandelos !!Ai nuk ka shkruar pér kafshé rilindjote, ai i pérket njé bote tjetér dhe njé mentaliteti krejt tjetér!!

Noni30/05/2020 15:37

Sigurisht qe , per skandalin e radhes ne parlamentin injorant te bishave kriminale , ku nuk mungojne edhe femrat e aq me shume , nenat si ju , nuk mund te pritej qe ju te reagonit e pozicionoheshit per dhunen ndaj atij femije , e per poshterimin e asaj nene , mbasi prisnit nje rast tjeter , sa te vinte urdheri supreme nga fuqia juaj madhore , s 'mund kursesi te reagonit ( i ndodhte femijes tuaj me keq , qe te ndjeni si nene se deri tani 0 ndjenja dhe Jo vetem qe kerkoni te justifikoheni , por tregoni edhe fytyren tuaj duke kaluar ne sulm mbasi edhe na qenkeni fyer) . Fal mospergjegjshmeris , kafsheris , dhe babezis tuaj , moj Nena e gra parlamentare , , se bashku me banden kriminale qe drejton sot vendin , keni degraduar SHqiperin dhe shqiptaret dhe perjetojne dramen me te madhe ne historin 30 vjecare qe pas renis se komunizmit .

Re bo30/05/2020 15:12

Znj deputete. Une nuk e di pyetjen qe ju drejtuat. Por besoj se pyetja e duhur pas videos eshte se a eshte e drejte te denohet femija per faj te nenes? Edhe ne kohen e qoftelargut, neper filma, te pakten, per propagande, flitej per femije qe, pavaresisht denimit te prinderve, femijet trajtoheshin si perkrahes te partise, qe kishin kujdesin e shtetit. Por ne te gjithe e dime se c'ndodhte. Kurse ju heshtet, jeni nene. Nuk jeni nena e vetem femijeve tuaj. Te pakten keshtu duhet te jete. Flas per postin qe mbani. Nuk e di a e ndjeni kete we po them. Policit nuk po i ve edhe aq faj, polic hesapi. Kot nuk dalin barsolrtat. Do ta shkarkojne dhe kaq.

Daj Jaku30/05/2020 14:07

Keni mësuar nëpër ato shkollat tuaja të flisni vetëm dialektin dibran, folë e shkruaj gjatë pa thënë asgjë, sikurse dhjepllomatët. Bjeri shkurt dhe drejt. Je apo nuk je e lirë në mendimin tënd? Polici dhunon 15 vjeçarin (i mitur) ndërsa kryepolici bën shitstorm kundër mamasë së të miturit. Dhe ti si nënë dhe dhjeputete dridhe Like se mos "shqetësohen" halldupët dhe kryehalldupi. Po për ato fëmijët e nxjerrë nga shtëpia me gaz helmues në orën 5 të mëngjesit, për ti prishur shtëpitë, a ke reaguar ti moj nënë dhjeputete? Vazhdon të jesh dhjeputete shoqe klubi e kriminelave talebanë. Më thuaj me kë rri të të them se kush je. Lëre mënjanë Pirandelon se nuk ta lehtëson ndërgjegjen.

Pa emer30/05/2020 13:22

Jeni deputete Keri. Duhet te na mbroni nga diktatura. Ua mbyll gojen nje Polic. Cojini rrogat te Nene Tereza po te keni 1% ndergjegje se po e vidhni ate popull si te babezitur dhe nuk keni Bithe ti beni nje pyetje nje polici. Me e keqja eshte se ju fut me rresht.

Ilir30/05/2020 13:15

Heshtja juaj ka aprovuar dhunën e ushtruar para provave të paraqitura nga polici, ndoshta ju nuk keni kuptuar pse është ngritur ky komision dhe kush janë detyrat e policëve dhe të drejtat e njerëzve.

Arta 30/05/2020 12:10

Teper vone. Duhej te reagoje aty per aty. Pse je zgjedhur apo nuk e ke idene pse je aty. Ky fakt tregon qe jeni jo nena deputete, por dele deputete

Nardi30/05/2020 12:06

Shkoni e qiuni bushtra te pa shpirt , qe shtroni kurizin para cdo fyerje vetem e vetem qe mos cenohet imazhi idegraduar i partise nepermjet mostrave me mentalitete fshataro komuniste qe perfaqesojne kete klase politike te tipit Ardi Kambalja . Ju nuk e meritoni te qenit femer e aq me pak emrin e nderuar NENE , mallkuar barku qe u ka lindur .

Shqiptari30/05/2020 12:03

JO MOJ BUSHTER E RILINDJES, JO!!! MOS MASHTRO DHE MOS U SPERDRIDH SI ATO!!!! SI HESHTE TI MOJ BUSHTER RILINDASE!!! HESHTE SEPSE NUK TA MBANTE BYTHA! HESHTE SEPSE NUK TA NDJENTE FARE PER ATE NENE QE I ISHTE DHUNUAR FEMIA NGA ZAGARET E RILINDJES!! HESHTE SEPSE AJO NUK ISHTE MOTRA JOTE!!! HESHTE SEPSE AJO NUK ISHTE BUSHTER RILINDASE!! TURP! TURP!! SA SHPEJT U PREKE SEPSE TE PASKAN SHARE DHE OFENDUAR NEPER RRJETET SOCIALE NJEREZ NGA POPULLI!!! SHUME PAK TE KANE BERE!!! SHUME PAK!! ATA PO TE TE SHOHIN NE RRUGE DUHET QE TE RRAHIN NJESOJ SI AI DJALI I MITUR, DHE TE TE ZHVESHIN LAKURIQ!!! SEPSE JU RILINDASIT NUK KENI AS MORAL, AS SHPIRT, AS ZEMER DHE AS NDJENJA NJEREZORE!!! PO AJO NENE SI DO TE NDIHET PAS HAJVANLLEKUT EKSTREM TE NJE BANDITI ME UNIFORMEN E SHTETIT???!!! VERE VETEN TENDE NE POZITEN E ASAJ NENE!! APO NUK TE NDODH KURRE TY? BUSHTRAT NUK KANE TURP SEPSE JANE BERE LIGJEVENESE DUKE HAPUR SHALET!!!

Shto koment

Denonco