VIDEO/ Artisti zviceran këngë homazh për shembjen e Teatrit Kombëtar: Shkatërruat historinë

VIDEO/ Artisti zviceran këngë homazh për shembjen e Teatrit Kombëtar: Shkatërruat historinë

22:17, 24/05/2020

Shkatërrimi i Teatrit Kombëtar në Shqipëri ka indinjuar jo vetëm artistët në Tiranë, por dhe në Europë.

Revolta e tyre ndaj aktit të qeverisë shqiptarë është shprehur në art.

Marco Zappa një artist dhe këngëtar i njohur nga Zvicra që këndon në gjuhën italiane, i ka kushtuar një këngë shembjes së Teatrit Kombëtar në Tiranë.

“Atë natë të shtune, përse?”, titullohet kënga që trajton shkatërrimin e Teatrit Kombëtar, një pasuri kulturore kombëtare.

Në tekstin e këngës, ndër të tjera, thuhet se “u shkatërrua në mënyrë të pabesë historia”.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco