VIDEO/ ‘Na erdhën si hije me maska’... Aktivisti Mend Zavalani rrëfen dhunën e policisë tek teatri

VIDEO/ ‘Na erdhën si hije me maska’... Aktivisti Mend Zavalani rrëfen dhunën e policisë tek teatri

20:21, 23/05/2020
A+ Aa A-

Mend Zavalani ishte një ndër aktivistët e dhunuar nga policia mëngjesin e 17 majit.

Në ora 4 e 30 të mëngjesit të se dielës ishte në oborrin e brendshëm të teatrit kombëtar.

Është arkitekt dhe një prej aktivistëve në mbrojtje të godinës së teatrit kombëtar.

Këto plagë i ka marrë mëngjesin e 17 majit nga forcat e policisë së shtetit, në përballjen për mbrojtjen e godinës së teatrit. Kur janë shfaqur me dhunë forcat policore.

Mendi ka nisur shpejt të xhirojë për të fiksuar në video dhunën policore. Sapo është pikasur duke xhiruar me celular, e ka parë veten nën grushtat e shqelmat e polcëve të maskuar.

Mend Zavalani, rrëfen dhunën policore në errësirë në çastet e para të sulmit të policisë dhe më pas në ambjentet para teatrit e deri në furgonine policisë. /abcnews.al

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco