Edhe Meta përkujton heroin e antimafies Falcone: Kush hesht, vdes!

Edhe Meta përkujton heroin e antimafies Falcone: Kush hesht, vdes!

13:09, 23/05/2020

Pas përkujtimit që kreu i opozitës, Lulzim Basha i bëri përvjetorit të vrasjes nga mafia, prokurorit të famshëm italian Giovanni Falcone, edhe presidenti Ilir Meta e ka kujtuar duke cituar një mesazh të forte të tij.

“Edhe pse u vra nga mafia, e dërrmoi atë më shumë me mesazhin që u la “amanet” bashkëpunëtorëve të tij, si Paolo Borsellino e shumë të tjerë, të cilët rivendosën forcën e shtetit ligjor dhe rikthyen besimin e qytetarëve te Drejtësia”, shkruan Meta, mes të tjerave.

Mesazhi i plotë i presidentit

“Kush hesht dhe ul kokën, vdes sa herë e bën këtë gjë.
Kush flet dhe ecën me kokën lart, vdes vetëm një herë”.

Sot kujtojmë me nderim të jashtëzakonshëm Giovanni Falcone, Heroin e Antimafias, i cili edhe pse u vra nga mafia, e dërrmoi atë më shumë me mesazhin që u la “amanet” bashkëpunëtorëve të tij, si Paolo Borsellino e shumë të tjerë, të cilët rivendosën forcën e shtetit ligjor dhe rikthyen besimin e qytetarëve te Drejtesia.

Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shqiptari23/05/2020 13:28

PO. ORE LIKE, PO!!! TE GJITHE HESHTEN KUR TI I MASAKROVE ZGJEDHJET PARLAMENTARE NE 2001, ZGJEDHJET ME TE NDYRA NE HISTORINE E PLURALIZMIT SHQIPTARE!!! TE GJITHE HESHTEN KUR TI MBESHTETE RAMEN PER KRYETAR BASHKIE NE 2003!! TE GJITHE HESHTEN, KUR TI U KAPE ME "PRESH NE DORE" ME ZE DHE FIGURE DUKE NDARE PARATE E VJEDHURA SI MINISTER I EKONOMISE!!! TE GJITHE HESHTEN, KUR TI IU BASHKOVE PD NE VITIN 2009!! TE GJITHE HESHTEN, KUR TI U BASHKOVE ME EDI RAMEN DHE RILINDJEN, PAS DARKES MAFIOZE TE NGJALAVE TE 1 PRILLIT 2013!!!! TE GJITHE HESHTEN, KUR TI SOLLE NE KRYE TE BASHKISE SE TIRANES, DURRESIT, ELBASANIT, KORCES, FIERIT, VLORES KRYEBASHKIAKET ME TE NDYRE TE SHQIPERISE!!! TE GJITHE PO HESHTIN EDHE SOT, KUR TI TJESHT I BIE ME GRUSHT TAVOLINES TENDE PERPARA GAZETARE DHE ULERET, KERCENON DHE NGRE ZERIN SI JEVGU BRENDA KASOLLES TENDE!!! TE GJITHE HESHTIN, KUR TI THJESHT, SIC E THA EDHE I MADHI ANDI BEJTJA, MASTURBOHESH PERPARA LIBRIT TE KUSHTETUTES, QE TA KA PSHURRUR NE DORE EDHE ELISA SPIROPALI!!! KUR EDHE TI HESHT PATURPESISHT, KUR ELISA PUBLIKISHT ME ZE DHE FIGURE NE PARLAMENT, TALLET ME PRESIDENTIN E REPUBLIKES DUKE E QUAJTUR "BABA XHIKJA"!!!!! MOS E BENI PIS EMRIN, NDERIN DHE GJAKUN E GIOVANI FALCONE!!! AI ISHTE ANTI-MAFIA NDERSA JU JENI VETE MAFIA!!!! MOS NA BENI PER TE VJELLE DHE PER TE NXJERRE ZORRET, SE KEMI EDHE FESTEN E FITER BAJRAMIT!!!

Shto koment

Denonco