Dhuna te Teatri, Lleshaj: Është e dobishme, policia këtë detyrë ka

Dhuna te Teatri, Lleshaj: Është e dobishme, policia këtë detyrë ka

21:56, 22/05/2020

Ministri i Brendshëm, Sandër Lleshaj ka bërë një deklaratë të fortë nga emisioni ‘Java’ duke folur për dhunën e ushtruar nga Policia e Shtetit tek protestuesit për shembjen e Teatrit Kombëtar.

Lleshaj tha se punonjësit e Policisë kanë për detyrë që të dhunojnë të gjithë ata qytetarë që shkelin ligjin.

Lleshaj ka shkuar deri aty saqë shprehet se dhunë është një dobi publike.

‘Punonjësi i Policisë ka për detyrë të ushtrojë dhunë në dobi publike.

Dhuna është monopol i shtetit, dhe ka të drejtë ta bëjë në mënyrë të ligjshme atë. Kushdo tjetër që ngre dorën është në kapërcim ligji.

Punonjësi i Policisë ka për detyrë të ushtrojë dhunë në dobi publike. Nëse je gati të shkelësh ligjin duhet të jesh gati edhe për pasojat,’-tha Lleshaj.

Teatri u shemb më 17 maj.

Qytetarët u ngritën në protesta duke shprehur edhe revoltën e tyre për vendimin e Bashkisë së Tiranës. Ata tentuan disa herë që të çanin kordonin e Policisë duke bërë që të kishte përplasje mes ‘bluve’ dhe qytetarëve.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Koli23/05/2020 08:19

O plere do ta shohesh veten kur te maresh aratine. Atehere do te te shpetoje shurra ne breke. Do ti pagush te gjitha.

kadri hasbiu23/05/2020 01:06

ky eshte me i ndyre se ed mostra shyqyr qe nuk ka ne dore me shum kta i duhen ed mostres ky spiro palla alfred peza tashti qe i erdhi keshilltar tut leshteni gramozit mune do na hajne kta rilindasit komunist

Ilir23/05/2020 00:32

Ai është i trashë dhe nuk e kupton punën e tij, i duken qytetarët shqiptarë si armiq.Ai nuk e ka fare idenë e protestës . Nuk e kuptoj se si një idiot ka pasur titullin Gjeneral, megjithëse sikur e la fituar në fushën e betejës, oh të shkretet

shqiptari 22/05/2020 23:54

ZOTI KOMUNIST LLESHAJ, USHTARAKU DUHET TE JET HUMAN, TRIM, GUXIMTAR, I VENDOSUR, DHE PROFESIONAL. PER FAT TE KEQ ASNJE NGA KETO CILESI USHTARAKET DHE POLICET ATE DITE NUK E TREGUAN ASNJE CILESI TE TILLE. DHUNET ESHTE MONOPOL I SHTETIT KUR PERDORET NDAJ KRIMINELEVE POR TEK TEATRI ASNJERI PREJ PERSONAVE CIVIL ATIJE NUK KA QEN DHE NUK ESHTE KRIMINEL. TE GJITH JANE NJERES INTELEKTUAL, TE RESPEKTUAR NGA POPULLI DHE FAMILJET E TYRE. PUNONJESI I POLICISE NORMAL QE DUHET TE MBROJ VETEN POR NE TE NJEJTEN KOHE NUK KA PER DETYRE QE TE PERDORI DHUN EKSTREME KUNDER PERSONAVE CIVIL TE PA REZIKSHEM DHE ASPAK NE POZITA KERCENUESE NDAJ POLICISE. PERDORIMI I FORCES EKSTREME KUNDER CIVILEVE ESHTE SHKELJE LIGJI. GODITJA E NJEREZVE CIVILE NGA ANA E POLICISE NE KOKE DUKE U CAR KOKEN ME RRJEDHJE TE MEDHA GJAKU, GODITJA E NJE PERSONI NGA 10 POLIC NJEHERESH DHE PERPLASJA E PERSONIT NE TOKE , ARESTIMI I TIJ NE TOKE DHE VENJA E SHKELMIT MBI KOKE JAN TE GJITHA SHKELJE E LIGJIT DHE DHUN EKSTREME ME PASOJA T REZIKESHME PER JETEN E PERSONIT CIVIL. SI TE DUKET TY KOMUNIST LLESHI NESE POLICI VJEN PA TE PYETUR OSE PA KOMUNIKUAR OSE PAPRITUR NE 4 TE MENGJEZIT, TE HEDHIN NE TOKE, TE BIEN ME SHKOP E SHQELMA NE TRUP ME ARME E TE MASKUAR DUKE KRIJUAR PANIK PA QEN NEVOJA? NUK ESHTE KRIM KY? KU ESHTE LIGJI KETU. NE BAZ TE KUJT LIGJI FLISNI JUVE ZOTI TERRORIST LLESHI. KY ESHTE SHTET MAFJE. ZOTI MINISTER I RENDIT KU ISHIN NUMRAT E IDENTIFIKIMIT TE POLICISE SEPSE KJO ESHTE SHKELJE E LIGJIT. ZOTI KOMUNIST LLESHI EDHE TI E KE SHKELUR LIGJIN SEPSE KE DHEN URDHER QE POLICIA TE BEJ AKSION TERRORIST NATEN NE 4 TE MEGJESIT ME ARME KUNDRA POPULLSIS CIVILE NE NDERTESE PUBLIKE DHE ME ASNJE PERSON ATJE ME TE DHENA KRIMINALE.

t22/05/2020 22:34

O plehre muti,po tekujtoj lajtmotivin e policise amerikane: to serve and to protect.Te sherbesh dhe te mbrosh.Por jo te dhunosh o ndyresire

Thelight22/05/2020 22:26

Keto jane njerezit e perzgjedhur dhe sugjeruar nga I. Kadare (qe donte edhe ta bente president kete kaqol qe nuk ka as shtylle kurrizore dhe qe nuk e degjon veten cfare nxjerr nga goja) . i cili as nuk denjon te thote medimin e tij packa se mund te jete pro ose kunder, sepse ka qene dhe eshte dhe do te jete e qarte qe ai mbron vetem interesin personal te tij (i hiqet pensioni i majme nga shqiperia dhe largimi i vajzes se tij nga OKB po te flasi kunder) dhe as qe nuk do tja dije ekzekutimin e kultures se popullit shqiptar.

t22/05/2020 22:22

Te gjithe plehrat qe i jane ngjitur rames,u duket vetja zot tani qe mi fte flasin e te bejne si te duan,po kur rsma te thyeje qafen,se nje dite me hir a pahir do ndodhe kjo gje, ku do e fusin koken?

Skrapari22/05/2020 22:06

Ore ky eshte k.r fare. Ky mut muti mendon se do mbreteroje ne ate detyre derisa te perfundoje ne ferr. O lesh o k.r je me dite ne ate detyre o hajvan. Une do te te heq zvare. Nuk ta fal perdorimin e gazit helmues ne protestat e opozites.

Shto koment

Denonco