Zbulohet data, ja kur pritet të hapet zyrtarisht kufiri me Kosovën

Zbulohet data, ja kur pritet të hapet zyrtarisht kufiri me Kosovën

17:17, 22/05/2020
A+ Aa A-

Pas izolimit nga pandemia, Shqipëria pritet që ta hapë kufirin me Kosovën më 28 maj. Pra në fund të muajit planifikohet të hapet kufiri me Kosovën.

Ndërkohë edhe kryeministri shqiptar Edi Rama gjatë fjalimit të tij të djeshëm në Kuvend paralajmëroi se Shqipëria brenda muajit maj do të jetë e hapur tërësisht nga masat e marra për pandeminë.

“Brenda majit, Shqipëria do të jetë e hapur tërësisht, kufijtë do të jenë hapur dhe ne do të përgatitemi për sezonin turistik”, tha Rama.

Por, kur do ta hapë Kosova kufirin e saj me Shqipërinë?

Zëdhënësi i Ministrisë së Shëndetësisë Faik Hoti ka thënë për Klan Kosovën se sipas planit aktual hapja e kufijve dhe aeroporteve rivlerësohet në fazën e tretë të hapjes – që fillon më 1 qershor.

Megjithatë, ai nuk e përjashton mundësinë që hapja e kufijve, në veçanti me Shqipërinë, të ndodhë edhe më herët.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco