Propozimi i SHBA për zgjedhjet/ Gjiknuri: Nuk mund të bëhet

Propozimi i SHBA për zgjedhjet/ Gjiknuri: Nuk mund të bëhet

10:19, 22/05/2020
A+ Aa A-

Përfaqësuesi i Partisë Socialiste në këshillin Politik të Reformës Zgjedhore, Damian Gjiknuri, ishte i pari që përjashtoi mundësinë e ndryshimit të sistemit zgjedhor sipas sugjerimit të ambasadës së Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

Nga poltroni i Parlamentit ditën e djeshme, Gjiknuri u shpreh se ky nuk është momenti i përshtatshëm politik për të ndërmarrë një nismë të tillë. Sipas Gjiknurit, ndryshimi i sistemit kërkon ndryshime të thella edhe në Kushtetutën e Shqipërisë, raporton Panorama.

“Sepse kur ndryshohet sistemi zgjedhor, nuk ndryshohet vetëm mënyra sesi përkthehen votat në mandate, por ndryshohen edhe raportet që ka qeveria me Parlamentin, ndryshohet edhe raporti që ka Presidenti me Parlamentin, ndryshohen edhe raportet që mund të kenë organet e drejtësisë me Parlamentin, sepse kemi të bëjmë me një kompozim krejt të ndryshëm”, tha Gjiknuri.

Sipas deputetit të PS-së, ndryshimi i sistemit politik kërkon një klimë më të qetë politike.

Përfaqësuesi i PS-së në Këshillin Politik për Reformën Zgjedhore deklaroi se në Shqipëri nuk është problemi te sistemi, por te mospranimi i humbjes.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shqiptari22/05/2020 13:53

NDRYSHIMI I SISTEMIT ZGJEDHOR ESHTE THJESHT NDRYSHIMI I FLETES SE VOTIMIT! NDRYSHIMI I SISTEMIT ZGJEDHOR ESHTE THJESHT HEQJA NGA DUAR E KRYETAREVE TE PARTIVE TE PRIVILEGJIT TE PERCAKTIMIT TE LISTES FITUESE TE PARTISE. RENDITJEN NE LISTAT FITUESE NUK I PERCAKTOJNE KRYETARET, POR VETE VOTUESIT!! O GJIKNUR HAJVANI!! SEPSE EDHE SURRATIN E KE SI IDIOT!!! NUK KA ASGJE TJETER, VETEM NDRYSHON DHE THJESHTOHET FLETA E VOTIMIT!!! NESE AS KETE NUK E DI, JE VERTET ANALFABET, INJORANT DHE IDIOT!!! NESE E DI POR KE URDHET TE DEKLAROSH IDIOTESIRA, JE I TREMBUR, I TMERRUAR DHE PER TE QIRE ROBT!!!! NUK KA SNJE NDR

Shqiptari22/05/2020 13:48

U LUMTE BYTHA E CUNAT PROBLEMATIK TE RILINDJES!!! JU LUMTE K.. O CUNAT E PARTISE SICILISTE!!! SISTEMI ZGJEDHOR NDRYSHOHET BRENDA 1 MUAJI!! POR SISTEMI ZGJEDHOR PROPORCIONAL RAJONAL APO KOMBETAR QOFTE, ME LISTA TE HAPURA I HEQ QAFE NGA POLITIKA NJE HERE E PERGJITHMONE TE GJITHA FYTYRAT, SURRETET DHE KRIMINALE SI KJO E GJIKNURIT!! PRANDAJ GJINKUR SURRAT-MUTI E THOTE PRERAZI: NUK BEHET! NUK KA KOHE!!! E PLOT KARLLIQE SI KETO!!! BEHET QE C'KE ME ATE!!!! NESE NUK E BENI, OSE KENI FRIKE, JENI TE ZHYTUR NE MUT E U PRET BURGU, OSE JENI KOMPLET TE PAAFTE!!! POR ME URDHER TE SHBA, SISTEMI ZGJEDHOR AKTUAL DO TE NDRYSHOHET SE S'BEN!!!

Shto koment

Denonco