Zbardhet qëllimi i takimeve të Yuri Kim me Ramën/ Ambasada e SHBA sugjeron sistemin zgjedhor danez

Zbardhet qëllimi i takimeve të Yuri Kim me Ramën/ Ambasada e SHBA sugjeron sistemin zgjedhor danez

08:58, 21/05/2020
A+ Aa A-

Zbardhet takimi i 2-të mes kryeministrit Rama dhe ambasadores amerikane Yuri Kim që si kryefjalë ka pasur Reformën Zgjedhore.

SHBA tashmë kërkon një sistem zgjedhor në Shqipëri me lista të hapura, dhe për këtë ka dhënë si shembull modelin zgjedhor danez.

Sistem proporcional rajonal me votim preferencial është propozimi i ambasadores amerikane që i është dërguar edhe tryezës së Reformës Zgjedhore.

Por çfarë është sistemi zgjedhor danez?

‘D’Hondt’ quhet ndryshe dhe është i përbërë nga dy lista ku tek e para është lista e hapur ku mund të votohet preferencialisht kandidati për deputet kurse tek e dyta është ajo e mbyllur kombëtare ku votohet partia respektive./bw/

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Alfons Malo21/05/2020 17:43

E paska hutuar edin me fustanin e shkurter. Po ku di gje kjo more?

t21/05/2020 10:49

Kesaj fytyrzombes i nteresoka ref.zgjedhore,kurse zbatimi i ligjit dhe goditja qe mori demokracia me shembjen e teatrit as qe i behet vone.Te dhjefsha ambasaden e mutit

Shto koment

Denonco