The Alliance for the Theater writes to US Embassy, asks for monitoring the protest

The Alliance for the Theater writes to US Embassy, asks for monitoring the protest

13:59, 18/05/2020

The Alliance for the Protection of the Theater has written to US Ambassador to Tirana Yuri Kim, asking her attention after Edi Rama’s government and the Municipality of Tirana demolished the National Theater.  

The Alliance, which watched over the Theater building for over a year to protect it from demolition, has called for protest rally today at 16:30 and asked the US Embassy to monitor it, following the police brutality at the Sunday’s protest. The Alliance published the letter addressed to Ms Kim on its Facebook page, both in Albanian and English.

The letter to Ms Kim:

Your Excellency,

Following the developments of May 17, 2020, we would like to let you know that today, at 4:30 pm we are organizing a protest on the main boulevard – the area close to the pedestrian zone.

We have notified the Police about today’s protest which is focused on the need for full transparency on how the National Theatre was demolished, how the Police assaulted the protectors of the Theatre and whether the demolition with baggers started already at the time when many people were still inside the building. We have many activists who testified on this yesterday.

We require an international investigation of this important and heavy issue which we consider a crime against the People and our Cultural Heritage. We have required from Europa Nostra, the most prominent European organization dedicated to Cultural Heritage, which has included the National Theatre in its 2020 “7 Most Endangered” program, to support us in this regard.

The assault happened in a time where two dossiers related to the National Theatre issue (the special law and the Council of Minister’s decision) have been deposited at the Constitutional Court by the President of the Republic. All normative acts related to how the state institutions decide and proceed in such cases where legal cases are open at a Court are violated. The regulations related to the pandemic have been violated: The Policemen did not wear gloves and masks and risked the protectors of the Theatre by having them assembled at the Theatre square to protect the building as well as by touching them.

We have required the President of the Republic to monitor today’s protest and we require representatives of your Embassy to be present in the protest to monitor its development.

This request directed to you will later on be published online.

We thank you for your attention,

Alliance for the Protection of the Theatre

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

FILANTROPI DT. 18 maj 202018/05/2020 16:22

"Përça e Sundo" ishte politika e Perandorisë Turke në Shqipëri pas vdekjes së heroit kombëtar Skënderbeut. Ja dhe sot Xhonturqit e rinj që sundojnë vëndin të njëjtën politikë ndoqën duke ndarë artistët e Teatrit Kombëtar në dy pjesë : pro prishjes dhe kundra prishjes së tij. Ngrihu njëherë o i madhi SKËNDERBE nga vari dhe bjeru këtyre mbeturinave anadollake të Perandorisë Osmane që po qeverisin këtë vënd të mjerë...

Alfons Malo18/05/2020 16:05

Juri kim leter? Kot ajo vajti nje dite para ne kryeinistri mori pjesen dhe heshti! Cudi? Si ka mundesi qe nje flamur amerikan mbajti presidenti e u be nami?Si ka?mundedi qe nje fjale qekur ka aardhur mbeshtet vetem qeverine? Dhe ke ?Ate qe e quajti peesidentin fatkeqsi ?Kjo nuk sheh se i ka syte e vegjel kjo sheh vetem leket.Mos presim asgje nga ambasada dhe amerika se e verteta fshihet Populli te marre vete ne dore fatet e tij

Mehmet18/05/2020 14:58

O shqiptar cfar letre ambasadores Amerikane per monitorim te protestes kaq injoranta Jeni Juve , kujtoni se ATA te ambasades nuk monitorojne por ATA dijne CDO gje me mire se juve more a Hani pyka juve or Jo o me beni te Berta's shume , ambasada Amerikane mbeshtet CDO gje cfar ben Edvin Rama ne shqiperi sepse Ku eshte pupet I palekundur I tyre dhe eshte I shitur I kapur ska nga levize.O Shqiptare o intelektual MOS kerkoni ndihme nga te huajt more a merrni vesh sepse ATA nuk duan tja dijne per popullin shqiptar ,CDO ambasade apo I huaj vjen ne shqiperi per te mbrojtur interest e vendit te tyre pra Jo te shqiptareve.Bolll Me .Vendosni vete o Shqiptar .

Shto koment

Denonco