Albanian President Meta: The Mafia in the government demolished the Theater

Albanian President Meta: The Mafia in the government demolished the Theater

09:22, 17/05/2020

Albanian President Ilir Meta reacted after the demolition of the National Theater, saying it is a Constitutional crime which cannot be granted any amnesty both legaly and morally.

“A few hours ago, at the height of the darkness, MAFIA ordered the destruction not only of one of the most endangered cultural heritage monuments in Europe but also of any illusion of the existence of the rule of law in Albania.

The simultaneous violence against artists and journalists is a black mark on the ruling MAFIA.

This view will be remembered in much the same way as the [communist] dictatorship’s pickaxes in ’67 on churches and mosques.

THIS IS A CONSTITUTIONAL, LEGAL AND MORAL CRIME THAT CANNOT BE GRANTED AMNESTY”, Meta wrote on his Facebook page today.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Askushi17/05/2020 10:24

Dhe loja vazhone. Ju jeni aktoret me te mire, pasi nuk keni nevoj per teater, ju aktroni pa godinen e teatrit

Sal17/05/2020 10:19

Ti o like po e mban kete kete monster ne pushtet.The do ta shperndaje ( u zotove para popullit )kete ndyresire parlament dhe nuk e bere. Edhe ti je pergjegjes per prishjen e teatrit

Cimi17/05/2020 10:03

Pleher. Cfar rendesie ka ky ''reagim" post murtum. Jeni pergjegjsi kryesor. Duhet ta kishit shperndare ate "parlament". Turp..turp..per te mos thene se jeni bashkpuntore ne kete krim. Po qytetaret e Tiranes ???, ku jane?? Aty shihen vetem gazetare e kameraman, politikane e disa qytetaret... Turp..turp.. Cdo popull meriton qeverine qe ka.

Tomi17/05/2020 09:46

Nje gje me vjen keq, Ta niste neser pasi maron karantina, E perkujton 18 majin e qepalles!

Shto koment

Denonco